– „Korpus Wsparcia Seniorów” w roku 2024

Gmina Krościenko nad Dunajcem – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krościenku nad Dunajcem informuje, że rozpoczęła realizację Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” w roku 2024.

Zadanie dofinansowano ze środków budżetu państwa.

„Korpus Wsparcia Seniorów” w 2024 roku składa się z dwóch zadań:

Moduł I: wsparcie gminy w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formule usług sąsiedzkich  oraz

Moduł II: wsparcie gminy w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

Okres realizacji zadania na terenie Gminy Krościenko nad Dunajcem:

Maj 2024 – 31 grudnia 2024r.

Kwota dofinansowania: 67 266,00 zł

Całkowita wartość zadania: 84 083,00 zł

Data podpisania umowy: maj 2024 roku

W ramach Modułu I będzie można zrealizować pomoc w formie świadczenia usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich (dla czterech środowisk – rodzin).

Moduł II pozwala uruchomić dla około 45 osób z terenu Gminy wsparcie w formie tzw. „opasek bezpieczeństwa”, czyli świadczenia usług społecznych na rzecz seniorów z terenu gminy, polegających na zapewnieniu dostępu do „opieki na odległość” osobom starszym, przez  pokrycie kosztów użytkowania tzw. „opasek bezpieczeństwa”.

Tzw. opaska bezpieczeństwa jest wyposażona w następujące funkcje:

  1. przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
  2. detektor upadku,
  3. czujnik zdjęcia opaski/urządzenia,
  4. lokalizator GPS,
  5. funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
  6. funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja),
  7. funkcje umożliwiające monitorowanie czasu realizowanej opieki przez osoby świadczące usługi opiekuńcze lub pomoc sąsiedzką.

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na urządzeniu, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą.

Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (np. ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi, na przykład poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

Z opasek bezpieczeństwa oraz usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich  mogą skorzystać seniorzy w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

Kalendarium informacji

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Back to top