– Ożarów

Gmina Ożarów leży we wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Większość gminy położona jest w mezoregionie Przedgórza Iłżeckiego. Nadwiślański fragment gminy leży w Małopolskim przełomie Wisły, a część południowa na Wyżynie Sandomierskiej.
Siedziba gminy znajduje się w odległości około 40 km na północ od Tarnobrzega, 80 km na wschód od Kielc – stolicy województwa świętokrzyskiego. Powierzchnia gminy ma kształt litery T.
Istniejąca sieć komunikacji kolejowej stanowi głównie obsługę zakładów przemysłowych.
Pod względem administracyjnym gmina Ożarów należy do województwa świętokrzyskiego i leży we wschodniej części tegoż województwa w powiecie opatowskim. Gmina graniczy od północy z obszarem gminy Tarłów, od wschodu z obszarem gminy Annopol i Zawichost, od południa z gminami Dwikozy i Wilczyce, a od zachodu z gminami Wojciechowice i Ćmielów. Powierzchnia gminy wynosi 183,29 km 2 .
Na terenie gminy zamieszkuje ok. 12000 osób, z czego w mieście Ożarów ok. 5200 osób. Gęstość zaludnienia dla całej Gminy w kształtuje się średnio na poziomie 70 osób na 1 km 2 . Dla miasta Ożarowa średnia gęstość zaludnienie wynosi 716,3 osób/1 km 2 , natomiast na terenach wiejskich wynosi 41,2 osób/1 km 2 .

www.ozarow.pl

Back to top