– Warsztaty “Czasy erą Gutenberga zwane”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - logo

Gminna Biblioteka w Krościenku nad Dunajcem zaprosiła uczniów tutejszej Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza na wyjątkowe warsztaty drukarskie pod nazwą ,, Czasy erą Gutenberga zwane”, w ramach ,,Odysei pienińskiej z baśnią  i legendą”.
Uczestnicy poznali prace zecerni, drukarni i ilustratorni. Na początku każdy przygotował samodzielnie skład czcionek własnego imienia, pamiętając przy tej okazji o odbiciu lustrzanym. Nie jest to takie proste, ale metodą prób i błędów udało się odpowiednio poustawiać litery.
W następnym etapie dzieci zmierzyły się z dużą prasą drukarską, wzorowaną na styl mistrza Gutenberga. Wykonano certyfikaty młodego czeladnika, które zostały potwierdzone pieczęcią lakową i zabezpieczone zostały metodą suchego tłoka. W kolejnej odsłonie uczniowie poznali ciekawy sposób ilustracji, wykorzystując metodę kalkowania aby przejść do następnego etapu: napisania własnej legendy. Spotkanie dostarczyło wiedzy na temat druku przed wiekami i niesamowitych wrażeń o sztuce pisma, dzisiaj już niestety zapomnianej.
Firmie Kalander dziękujemy za piękne warsztaty historyczne, a Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem za przychylność  i współpracę.
Projekt dofinansowany ze środków MKiDN, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2020.

GBP w Krościenku n.D

Kalendarium informacji

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Back to top