– Zakończenie warsztatów rękodzielniczych

Za nami osiem miesięcy spotkań. Zakończyły się warsztaty z rękodzieła realizowane przez Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” w ramach projektu „Pieniński lajbik”. Warsztaty zostały sfinansowaneze środkówfinansowychMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego -Kultura ludowa i tradycyjna.

Celem warsztatów było zachowanie ciągłości tradycji rękodzielniczej poprzez bezpośrednie przekazanie wiedzy i unikatowych umiejętności kroju, ręcznego szycia, cyfrowania elementów męskiego stroju pienińskiego. Wiedzę i umiejętności przekazywał młodym osobom z terenu pienińsko- gorczańskiego sam „mistrz” tradycji, twórca ludowy, gawędziarz, autentyczny muzyk ludowy, laureat wielu nagród -pan Jan Kubik.

Dzięki mistrzowi i nieocenionym uczniom powstała w tym roku pienińska kamizelka, zapiąstki oraz ozdobna torba (w poprzednich latach: portki, sukmana i cucha). Podczas warsztatów uczniowie mistrza w wytworzone dzieła włożyli nie tylko swoje nabyte umiejętności, ale przede wszystkim swoje serca.

Od trzech lat w galerii Jaska Kubika -Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” organizuje warsztaty z rękodzieła ludowego, próbując w ten sposób zbliżyć młode pokolenia do korzeni własnych przodków. To tutaj na przestrzeni ostatnich lat powstał cały strój góralski, który prezentuje się na zakupionym manekinie w biurze stowarzyszenia promując nasz region.

Warsztaty szybko dobiegły końca, a każda z pań podniosła jakość życia poprzez zdobytą wiedzę i umiejętności, motywację do działania i wiarę we własne siły a także nowe doświadczenia w dziedzinie rękodzielniczej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Koordynator projektu
Krystyna Kubik

Kalendarium informacji

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Back to top