– V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady

Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku n.D włączyła się w Ogólnopolską Akcję Czytania Jeżycjady, organizowaną przez Wydawnictwo Akapit Press.

W dniu 08 marca, zarówno czytelnicy, jak i pracownicy tutejszej S.P nr 1, a także Klub Miłośników Książki wzięli udział w czytaniu powieści Małgorzaty Musierowicz.

W rolę Gabrysi – kobiety energicznej, uśmiechniętej, zaradnej i niezwykle empatycznej wcieliły się uczestniczki KMK – czytając fragmenty powieści Kwiat kalafiora, kiedy to, Gabrysia miała przeobrazić się w kobietę elegancką. Pozostali uczestnicy oddali się kultowej lekturze, z wielkim zaangażowaniem, wracając wspomnieniami w lata 80.

Co to jest JEŻYCJADA?

To cykl książek dla dzieci i młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz, o współczesnej Polsce. Nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce – akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu i nawiązuje do rzeczywistych miejsc.

Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Książki z cyklu przetłumaczono na kilkanaście języków. Noelka została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY

Kwiat kalafiora został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena. Na podstawie Idy sierpniowej i Kwiatu kalafiora nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja Kłamczuchy. Książki, od ponad 40 lat towarzyszą kolejnym pokoleniom czytelników, mają ogromne wartości wychowawcze, a jednocześnie stanowią swoistą lekcję historii.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, za pomoc w zrealizowaniu akcji.

więcej na stronie: https://www.biblioteka.kroscienko-nad-dunajcem.pl,

https://www.facebook.com/Gminna-Biblioteka-Publiczna-Krościenko-nD

 Pracownicy GBP w Krościenku n.D

Kalendarium informacji

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Back to top