– Szwajcarzy zachwyceni Krościenkiem nad Dunajcem!!

Wójt Stanisław Tkaczyk doskonale zdaje sobie sprawę, że warto inwestować w relacje polsko-szwajcarskie. W Krościenku n/D gościła delegacja szwajcarska oraz przedstawiciel polskich uczelni. Stolica Pienin i otwartość Pana Wójta do współpracy międzynarodowej zachwyciła Szwajcarów.

Prezydent Szwajcarii Viola Amherd w ramach pogłębiania dwustronnej współpracy gościła w Polsce w październiku. Polska jest największym beneficjentem funduszy szwajcarskich przekazywanych w ramach Swiss Contribution. Dlatego Wójt Stanisław Tkaczyk będzie aktywny w ramach drugiej edycji Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy w zakresie badań i innowacji, czego dowodem jest wizyta Szwajcarów w Kroscienku N/D na koniec listopada.

Pojawiła się szansa na pierwsze w Polsce badania przygotowujące do zmian klimatycznych w Krościenku nad Dunajcem

W obliczu postępujących zmian klimatycznych i związanych z nimi okresowych braków wody, konieczne jest podejmowanie działań mających na celu przygotowanie społeczności i infrastruktury na nadchodzące wyzwania. Inspiracją dla takich działań są wieloletnie badania prowadzone przez szwajcarski rząd, które stanowią modelowe rozwiązania w skali Europy, szczególnie dla terenów podgórskich.

Dzięki inicjatywie Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, pojawiła się wyjątkowa szansa na realizację pierwszych tego rodzaju badań na terenie Polski. Gmina Krościenko nad Dunajcem może stać się pionierem w tej dziedzinie, wykorzystując wiedzę i doświadczenie ekspertów ze Szwajcarii. Wójt doskonale zdaje sobie sprawę, że Szwajcaria jest w ścisłej czołówce jeśli chodzi o innowacyjność i prace badawczo–rozwojowe.

W ramach przygotowań do rozpoczęcia projektu, gminę odwiedziła w dniach 26.11.24 – 28.11.24 delegacja czołowych szwajcarskich specjalistów z biur planistyczno-inżynieryjnych z kantonów Berno i Zurych – dr Martin Fritsch, Diego Salmeron, Peter Mani. Eksperci, opierając się na zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych i planistycznych, podzielą się swoją wiedzą, by wspólnie z polskimi naukowcami – prof. Urszulą Litwin, prof. Jackiem Pijanowski – Uniwersytet Roliczniczy w Krakowie oraz dr Olgą Matuk i Por. Michałem Śmiarowski- Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie opracować rozwiązania dostosowane do lokalnych potrzeb.

Realizacja projektu może przynieść przełomowe rozwiązania, które nie tylko pomogą w walce z niedoborami wody w regionie, ale także posłużą jako wzór do naśladowania dla innych gmin w Polsce. Tak Wójt Krościenka nad Dunajcem myśli o następnych pokoleniach i zrównoważonym rozwoju.

Kalendarium informacji

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Back to top