– Rośnie nam nowa biblioteka

To bardzo ważna inwestycja, gdyż przez długie lata instytucja mieściła się w starym komunalnym budynku wybudowanym w latach 1945 – 1964 przy ul. Jagiellońskiej w Krościenku nad Dunajcem. Ponieważ obiekt nie spełnia wymogów sprawności technicznej i użytkowej, występuje zagrożenie konstrukcyjne i pożarowe, podjęto decyzję o budowie nowego obiektu. W nowym budynku planuje się pomieścić różne działy odpowiadające poszczególnym funkcjom biblioteki, m.in.

  • wypożyczalnia dla dorosłych z wygodnie zaaranżowanymi miejscami do przeglądania książek.
  • wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży z wydzieloną przestrzenią z grami planszowymi
     i przestrzenią do zabawy,
  • Pieninoteka z wyodrębnionym księgozbiorem regionalnym i wydzieloną przestrzenią dla seniorów,
  • mediateka z działem multimedialnym , w którym będzie można korzystać ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz do przeglądania zbiorów multimedialnych,
  • sala warsztatowa dla dzieci i młodzieży,
  • salkę do projekcji audiowizualnych ( kameralne projekcje filmowe w oparciu o zasoby biblioteki -adaptacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne)
  • ogródek plenerowy z letnią czytelnią

Jak mówi Jan Dyda – Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem:

,,W nowym budynku biblioteki, swoje miejsce znajdą również seniorzy. To bardzo aktywna grupa. Do tej pory spotykali się w starej bibliotece. Teraz stworzymy dla nich kącik oraz zaplecze socjalne, gdzie będą mogli się regularnie spotykać, wypić kawę czy herbatę”.

Budowa biblioteki wraz z jej wyposażeniem ma zakończyć się pod koniec listopada tego roku.

Inwestycja jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2.0, Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Kalendarium informacji

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Back to top