7 Puchar Pienin im. Bronisława Warusia w slalomie kajakowym został zorganizowany w niedzielę w stolicy Pienin na torze slalomowym przy brzegu Dunajca. Uczestniczyło w nich ponad sto osób z klubów z całej Polski.
Zawody odbywały się w ramach Pucharu Polski, a zastały zorganizowane przez LKS Dunajec. Uczestniczyło w nich 110 zawodników dzieci i młodzików. Było też około 15 seniorów i weteranów. Sędziami byli sędziowie z Polskiego Związku Kajakowego. Uczestnicy Pucharu, którzy startowali w ośmiu kategoriach musieli pokonać 18 bramek na odcinku 200 metrów.
Patronat honorowy nad zmaganiami miał wójt Jan Dyda. Współorganizatorem imprezy było Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, które ufundowało nagrody dla uczestników 7 Pucharu Pienin im. Bronisława Warusia. Do organizacji zawodów przyczynili się także: Zew Niedzica S.A., Port Pieniny Polaczyk, Wolski, Cukiernia Piotrowcy, FHU Kozub 2, Szubryt, Vinyl Burger, Polaczyk, Kinga Pienińska, Instalka oraz Pieniński Bank Spółdzielczy, a także Gmina Krościenko nad Dunajcem.
Puchar odbywający się już od kilku lat upamiętnia wyjątkową postać zmarłego przed kilkunastu laty – Bronisława Warusia, trenera kajakarstwa górskiego, który aż cztery razy brał udział w mistrzostwach świata. W 1957 roku z Augsburgu zdobył brązowy medal, a w 1963 roku w Spittal w Austrii – srebrny medal. Pan Bronisław od 1954 roku do 1956 roku był zawodnikiem WKS Bydgoszcz, a od 1957 roku – klubu Pieniny w Szczawnicy. W 1968 roku przeniósł się do SKS Sokolica Krościenko. Po zakończeniu kariery sportowej szkolił w nim młodzież. Warto podkreślić, że był on trenerem Marii Ćwiertniewicz, olimpijki z Monachium i wielokrotnej mistrzyni Polski, medalistki mistrzostw świata w jedynkach, a także trenerem mistrzów świata juniorów braci Filipa i Andrzeja Brzezińskich. Należy też przypomnieć, że wraz z Eugeniuszem Kapłaniakiem i Władysławem Piecykiem w latach 1957 – 1961 zdobył dwa srebrne i jeden brązowy medal mistrzostw świata. W 1968 otrzymał tytuł Zasłużonego mistrza sportu, a w 1978 roku – Brązowy Krzyż Zasługi, natomiast w 1989 roku – Złoty Krzyż.
(BES)