– Podsumowanie działań Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce – Pieniny” – Kampania informacyjna „5 lat LSR”

Współpraca na rzecz rozwoju Gorców i Pienin

Mija 5 lat współpracy Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce –Pieniny” z mieszkańcami, gminami, instytucjami kultury, podmiotami i osobami zaangażowanymi w rozwój regionu w okresie programowania 2014-2020. Realizacja LSR pozwala na rozwój 4 gmin powiatu nowotarskiego: Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem, Ochotnica Dolna oraz Szczawnica. Pozyskaliśmy środki dla mieszkańców regionu i całego obszaru w wysokości około 6 mln złotych, a poprzez realizację dodatkowych projektów wykonaliśmy większość założeń zapisanych w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2014-2020 dla obszaru LGD „Gorce – Pieniny” (LSR) w ramach środków PROW 2014-2020.

Plany stały się rzeczywistością

Wspólnie zdecydowaliśmy o celach i przedsięwzięciach zapisanych w strategii, by następnie za pośrednictwem organu decyzyjnego Stowarzyszenia tj. Rady wybrać projekty do realizacji. Pozwoliły one rozwinąć region pod względem gospodarczym (powstało bądź utrzymano ponad 45 miejsc pracy) oraz zachować lokalne dziedzictwo kulturowo-historyczne i przyrodnicze obszaru. Na naszym obszarze powstało 23  obiekty infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, które służą lokalnej społeczności m.in. place zabaw, siłownie zewnętrzne, grzybki, zadaszone wiaty grillowe, itp. miejsca służące mieszkańcom.

Dodatkowa nasza działalność

Obok naszej podstawowej działalności z powodzeniem sięgamy po środki zewnętrzne, które pozwalają nam wesprzeć działania zaplanowane w LSR w zakresie promocji, dziedzictwa kulturowego oraz aktywizacji lokalnych społeczności. Projekty, które aktualnie realizujemy poświęcone są promocji dań regionalnych, aby gościły one na naszych stołach nie tylko od święta, promocji dorobku twórczości lokalnych rzemieślników, artystów i rękodzielników  oraz organizacji wydarzeń plenerowych, w tym Opera na Zamku w Czorsztynie. W ramach projektów wydajemy materiały promocyjne: publikacje, filmy, książki kucharskie,  a także materiały edukacyjne, które trafiają do Gmin, Bibliotek, Ośrodków Kultury i Punktów Informacji  z naszego regionu. Na powyższe działania LGD pozyskało już dodatkowo prawie 550 000 zł z różnych programów i grantów krajowych, a to nie koniec naszych starań w rozwój regionu pienińsko-gorczańskiego.

Kalendarium informacji

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Back to top