– Opera „Król pasterzy”

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” zaprasza na

wybory Króla Pasterzy roku 1980 w Krościenku n/D w malowniczej scenerii, nad brzegiem Dunajca.

20.08.2022r. godz. 19.00 – Amfiteatr w Krościenku n/D.

W walce o koronę wezmą udział:

Rózia – Maria Złotek

Wojtek – Jakub Pawlik

Maciuś Ciemięga – Klaudiusz Leśniak

W jury konkursu zasiądą:

Sołtys – Michał Czok

Jewka – Ewa Walkowska

Zaproszeni goście: Krzysztof Michalski, Natalia Chorzalska, Martin Pado

Do śpiewu i tańca przygrywać będzie:

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner.

Reżyseria: Błażej Peszek

Fundatorem i organizatorem dobrej zabawy jest:

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”

FB – https://www.facebook.com/events/604964024575535

www – http://www.leadergorce-pieniny.pl/kolejna-opera-plenerowa-w-pieninach-z-dofinansowania-mkidn-w-programie-kultura-dostepna-.html

Opera Król pasterzy to jednoaktowy obrazek sceniczny, ilustrujący kujawski zwyczaj wyboru króla pasterzy. Zgodnie z tą tradycją, związaną  z Zielonymi Świątkami królem wsi zostawał pasterz, który w dzień tego święta, z samego rana, jako pierwszy w wiosce wyprowadził stado na pastwisko.

Kompozytor utworu, a zarazem pasjonujący się kulturą ludową etnograf i folklorysta Oskar Kolberg jest znany przede wszystkim ze swojej działalności badawczej i naukowej. Jego wielkim wkładem w utrwalenie, rozpowszechnienie i spopularyzowanie niezapisanych zwyczajów ludu wiejskiego było zebranie melodii ludowych, opracowanie tańców oraz opisanie tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. Ponadto Kolberg jest autorem własnych kompozycji fortepianowych, pieśni solowych i chóralnych oraz utworów scenicznych.

Król pasterzy w warstwie muzycznej oparty został w większości   na wykorzystaniu artystycznie przetworzonych polskich melodii ludowych, w tym także tańców, takich jak oberek, polonez i mazur. Utwór pozbawiony jest rozbudowanej fabuły, a akcja sceniczna ogranicza się     do prostych dialogów, ponieważ, wg podtytułu Obrazek z życia ludu wiejskiego w Kujawach opera nie opowiada konkretnej historii, ale prezentuje zwyczaj wyboru króla pasterzy. Nie oznacza to jednak, że kompozycji brakuje humoru czy polotu, wręcz przeciwnie, pomimo skromnej treści w libretcie zarysowane zostały konkretne postacie i wątki. Pod względem muzycznym utwór obfituje w wielość pięknych melodii, ukrytych w ariach, duetach oraz rozbudowanych scenach zespołowych z chórem. Całość tworzy wdzięczną i przyjazną w odbiorze kompozycję zarówno dla miłośnika, jak i początkującego entuzjasty sztuki operowej.

Kalendarium informacji

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Back to top