– Opera „Janek” Władysława Żeleńskiego w Pieninach

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” zaprasza na Operę „Janek” Władysława Żeleńskiego w Pieninach, 23.08.2023r. godz. 19.00 – Amfiteatr w Jaworkach (przy głównym parkingu)

Soliści:

Janek – Tomasz Świerczek

Bronka – Maria Małgorzata Złotek

Stach – Piotr Kwinta

Marynka – Ewa Walkowska

Marek – Maciej Cetnarski

Chór:

Ewa Menaszek, Christina Eshak, Krzysztof Michalski

Do śpiewu i tańca przygrywać będzie:

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner.

Reżyseria: Błażej Peszek

Fundatorem i organizatorem dobrej zabawy jest:

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”

Opera Janek to libretto nawiązuje do legendarnego góralskiego zbójnika – Janosika, wg podań zamieszkującego tereny Pienin na granicy polsko-słowackiej; postać Janosika w rzeczywistości jest postacią historyczną, a na podstawie jego biografii stworzono podanie o zbójniku, który odbierał majątek bogatym i rozdawał go biednym. W muzykę natomiast wplecione będą autentyczne motywy góralskie. Akcja “Janka”, z kolei rozgrywać się będzie na hali w górach oraz w góralskiej chacie.

Opera Władysława Żeleńskiego “Janek” jest obecnie dziełem praktycznie zapomnianym, w teatrach nie jest grana od ponad 20 lat, w związku z tym, podejmujemy próbę odświeżenia tego spektaklu, w miejscu żywo związanym z życiem i historią Janosika. Okoliczne pagórki, zielone pastwiska będą tworzyć naturalną scenerię wydarzenia, tworząc niezapomniane wrażenia.

Wydarzenie odbędzie się w formie plenerowej i stanowi bardzo atrakcyjną formą dla odbiorców, odmienną od spektakli wykonywanych w teatrze. Zapraszamy do udziału wszystkich tych, którzy często korzystają z wydarzeń operowych, oraz tych, którym na co dzień ta forma jest nieosiągalna lub całkiem nieznana.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Program Kultura Dostępna 2023.
oraz Współfinansowano ze środków Miasta i Gminy Szczawnica

O organizatorze: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” jest organizacją pozarządową działającą na terenie Gorców i Pienin od roku 2006. Stowarzyszenie obejmuje swoim działaniem gminy wiejskie: Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem i Ochotnicę Dolną oraz tereny Miasta i Gminy Szczawnica. Organizacja jest partnerem zrzeszającym sektor publiczny, społeczny i gospodarczy oraz mieszkańców.

Głównymi obszarami działania Stowarzyszenia są:

1.      Aktywizacja społeczności lokalnej

Podejmowanie inicjatyw i działań mających na celu pobudzenie aktywności społeczności lokalnych oraz ich czynny udział w opracowaniu i realizacji LSR, animowanie działań społeczności lokalnej i rozwijanie ich zdolności do opracowywania i wdrażania operacji.

2.      Organizowanie i finansowanie przedsięwzięć

Organizowanie i finansowanie przedsięwzięć o charakterze informacyjnym lub szkoleniowym, w tym szkoleń, konferencji, warsztatów.

3.      Współpraca z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi

Współpraca z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie objętym celem LGD na poziomie krajowym i międzynarodowym; upowszechnianie i wymiana informacji o inicjatywach związanych z aktywnością ludności pochodzącej z obszaru działania LGD.

4.      Promocja obszarów wiejskich położonych na obszarze działania LGD

Promocja obszarów wiejskich poprzez:

• Organizację imprez kulturalnych tj. festiwale, pokazy, targi i wystawy, służących zwłaszcza promocji regionu i jego tożsamości kulturowej.

• Działalność promocyjną i informacyjną, w tym: opracowanie i druk broszur, folderów, opracowanie i rozpowszechnianie materiałów audiowizualnych, przygotowywanie i rozpowszechnianie innych materiałów o charakterze promocyjnym.

5.      Działania w obszarze ekonomii społecznej

Dodatkowe środki dla LGD z oferowanych usług marketingowo-reklamowych pn. „Marketing na PLUS – Agencja marketingowa”. Dzięki środkom zarobkowanym w ramach agencji reklamowej, stowarzyszenie ma możliwość przeznaczyć na dodatkowe działania kulturalne stowarzyszenia.

Kalendarium informacji

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Back to top