Bardzo ciekawe i pouczające warsztaty pn. „Strategia ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazowej na zewnątrz i wewnątrz Pienińskiego Parku Narodowego” zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Ekopsychologia w ramach projektu CENTRALPARKS z udziałem przedstawicieli Parku w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.
Uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i bioróżnorodności. Poznali między innymi, jak regulacja rzek wpływa na rozległość powodzi, a także czym jest abrazja w pojęciu geologicznym. Szczególnie podczas wystąpień koncentrowano się na obszarze Pienin. Celem warsztatów było bowiem – jak podkreśla samo Stowarzyszenie – wzmocnienie dialogu pomiędzy Pienińskim Parkiem Narodowym, a społecznościami lokalnymi.
Został też zaprezentowany projekt pt. „Centralparks – Wzmocnienie zdolności zarządzania karpackimi obszarami chronionymi na rzecz integracji i harmonizacji ochrony różnorodności biologicznej i lokalnego rozwoju społeczno – gospodarczego”, którego partnerem jest Stowarzyszenie Ekopsychologia. Warto podkreślić, że program ten wspierany jest przez program Interreg Europa Środkowa, a finansowany – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Tym razem była jego niejako akcja pilotażowa w Pieniach, którą zaprezentowała Monika Ochwat – Marcinkiewicz ze Stowarzyszenia Ekopsychologia. Z kolei o „Bioróżnorodności jako ochronie nie tylko przyrody” mówiła Monika Sadowska, ekspertka ds. środowiska, także ze Stowarzyszenia, natomiast wykład pt. „Dlaczego opłaca się chronić przyrodę i krajobraz?” wygłosiła kolejna ekspertka ze Stowarzyszenia – Katarzyna Śnigórka.
Warto dodać, że Stowarzyszenie Ekopsychologia odpowiada za koordynację tematycznego pakietu pt. „Integracja ochrony różnorodności biologicznej i zrównoważonego rozwoju w regionie karpackim”. To w jego ramach została opracowana strategia, która ma wspierać ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Jest ona teraz pilotażowo testowana wśród społeczności i samorządów lokalnych zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech. Wraz ze Stowarzyszeniem akcję pilotażową prowadzi Pieniński Park Narodowy ze względu na doświadczenie w dziedzinie ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazu.