W sobotnie popołudnie, 3 września 2022 r. podczas akcji Narodowego Czytania, w ,,Amfiteatrze pod Wierzbą” można było uczestniczyć w prawdziwej uczcie literackiej.
Mieszkańcy Gminy Krościenko nad Dunajcem aktywnie włączyli się w jedenastą odsłonę Narodowego Czytania ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – zbioru poezji wydanego dokładnie 200 lat temu w Wilnie. Akcja organizowana jest w całej Polsce pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze spotkanie literackie swoim patronatem objął także Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem.
Cieszymy się, że zaproszeni do wspólnego czytania Goście wyrazili aprobatę i nie zawiedli a nawet olśnili nas swoim scenicznym talentem.
Miłośnicy literatury przypomnieli, obecnym podczas wydarzenia, najpiękniejsze ballady wieszcza narodowego. Gdy na scenie zaprezentowane zostały utwory : ,,Pierwiosnek” i ,,Kurhanek Maryli” okazało się, że poezję można deklamować śpiewająco. Jak zwykle niespodziankę przygotował dla nas Jan Kubik, który rolę swojego imiennika- także Jana odtworzył gwarą pienińską i „poczęstował” nas przyśpiewką przy akompaniamencie oktawek. Każda z ballad była tak przeczytana jakby uczestnicy już wcześniej występowali przed publicznością. Należy jednak nadmienić, że nie było żadnych wcześniejszych prób.
Popołudniowe spotkanie z poezją Mickiewicza zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną, Bibliotekę Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D.
Jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda, lekturą Narodowego Czytania w 2023 roku będzie powieść “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas w tak wyśmienitym towarzystwie i liczymy na Państwa obecność w następnym roku.
Zapraszamy do posłuchania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w interpretacji 36 uczestników sobotniego spotkania z poezją m.in. przedstawicieli: Urzędu Gminy , Rady Gminy, ZE-AS-u, Szkoły Podstawowej Nr 1, Klubu Miłośników Książek, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz mieszkańców Krościenka, którzy kochają poezję.
Link do nagrania:
Weronika Walkowska
Krystyna Walosik
Fot. Wiktor Ćwiertniewicz