– Michał Marczak – bibliotekarz z Grywałdu

Michał Marczak, urodzony w 1886 roku w Grywałdzie, to postać, której warto przyjrzeć się bliżej. Jako bibliotekarz i aktywny działacz społeczny pozostawił nieusuwalny ślad w historii oświaty i kultury. Jego działalność to nie tylko historia jednego człowieka, ale także historia walki o wartości, które trzeba pielęgnować i chronić dla dobra przyszłych pokoleń.

O jego życiu pełnym wyzwań, determinacji i wytrwałości opowiedziała Ela – bibliotekarka z jego rodzinnej miejscowości, podczas spotkania Klubu Miłośników Książki.  

Podczas swojego życia Marczak zmagał się z trudnościami, ale dzięki determinacji i wytrwałości zrealizował swoje marzenia o studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Już będąc w gimnazjum, otrzymał poważne zadanie od Krakowskiego Towarzystwa Oświaty Ludowej – zorganizować bibliotekę w Grywałdzie. To było przełomowe wydarzenie w jego życiu, po którym zdecydował się poświęcić się pracy w bibliotekarstwie.

Przez wiele lat pracował jako bibliotekarz w Krakowie i Dzikowie, jednocześnie angażując się w różnorodne działania społeczne. Był inicjatorem wielu projektów edukacyjnych i społecznych, zakładał szkoły dla dzieci, angażował się w pomoc oraz prowadził tajne nauczanie podczas II wojny światowej.

Jego praca jako kustosza biblioteki w Dzikowie była niezwykle ważna dla zachowania dziedzictwa kulturowego regionu. Dzięki działaniom Marczaka udało się ocalić wiele cennych zbiorów podczas pożaru Zamku Dzikowskiego oraz zabezpieczyć zbiory przed wybuchem wojny.

18 listopada 1945 roku Michał Marczak nagle zmarł w Tarnobrzegu, pozostawiając ogromną pustkę w kręgach kulturalnych i społecznych.

Mimo upływu lat pamięć o Michale Marczaku powinna być ciągle żywa, ponieważ jego praca i zaangażowanie stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń.

Dziękujemy wszystkim za spotkanie.

GBP/ W. Walkowska

Kalendarium informacji

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Back to top