– Laury dla Jana Kubika

Jan Kubik, regionalista i twórca ludowy otrzymał nagrodę Województwa Małopolskiego im. Romana Reifussa. Została ona mu przyznana za szczególne zasługi i osiągniecia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce na wniosek Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.

Nagroda za zdobycie 2 miejsca przez Jana Kubika została wręczona podczas oficjalnej gali w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. Jan Kubik pojechał tam ze swoją muzyką w składzie: Izabela Dusik, Dariusz Gabryś i Marian Jarosz i dał wyjątkowy koncert promujący muzykę Pienin, zarówno na rozpoczęcie jak i zakończenie uroczystości.

Symboliczne czeki, dyplomy i nagrody rzeczowe zwycięzcom wręczyli Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego i Rafał Kosowski, radny wojewódzki.   

Jak podkreślono Jan Kubik to nie tylko prymista i muzyk, założyciel muzyki Jaśka Kubika i regionalista kultywujący tradycję regionu Pienin, ale i od 60 lat zajmujący się szyciem męskich strojów góralskich. Uprawia on też haft artystyczny, oraz sam kroi, szyje i „cyfruje” portki i cuchy dla górali pienińskich. W ramach popularyzacji kultury i tradycji Pienin uczy też tej już ginącej sztuki podczas wielu warsztatów organizowanych w gminie Krościenko nad Dunajcem.

Z ramienia Centrum Kultury i Promocji w uroczystości udział wzięła Anna Malik.

Kalendarium informacji

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Back to top