– Kryształowy Puchar Dunajca dla Krakowa

80. Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu znany, jako największa i najstarsza impreza kajakarska w Europie, jak zawsze swój uroczysty finał miał w Krościenku nad Dunajcem. To tu zawodnicy otrzymali puchary i wyróżnienia. Wręczał im je wójt Jan Dyda. Kryształowy Puchar Dunajca, czyli najważniejsze trofeum zdobyła załoga Kolejowego Klubu Wodnego 1929 z Krakowa, a specjalny puchar wójta dla najlepszego uczestnika kajakarskich zmagań z gminy Krościenko nad Dunajcem – Marian Jarosz.

W tej edycji Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Pilarskiego udział wzięło ponad 300 uczestników z 21 klubów, nawet z tak odległych miejsc jak Gdynia i Ustki. Jako, że spływ był międzynarodowy brali w nim udział kajakarze także ze Słowacji, Niemiec, Węgier i Wielkiej Brytanii. Zawodnicy – których było niemalże dwukrotnie więcej po pandemicznym ubr. – mieli do pokonania jak zawsze 70 km odcinek od Nowego Targu poprzez Mizerną, Sromowce Wyżne, Krościenko nad Dunajcem aż do Łącka (Jazowska). Uczestnicy Spływu należeli to tych najlepszych, jako, że większość z nich przyjechała na start wprost z Popradu, ponieważ Spływ odbywał się w ramach 56. Tygodnia Dzikich Wód.   

Po raz pierwszy Spływ został zorganizowany w 1936 roku. To więc najstarsza i najpiękniejsza impreza kajakowa w Polsce. Zawody te aż do 1938 roku, gdy odbyła się ich ostatnia przedwojenna edycja, miały charakter sportowo-turystyczny. Po wojnie zostały wznowione w 1947 roku pn. „Kajakowe Górskie Mistrzostwa Polski”.  Od 1950 roku przez kilka lat spływ nosił nazwę: „Ogólnopolski Spływ Dunajcem PTTK”. Potem już w drugiej połowie lat 50. Spływ zaczął być organizowany pod obecną nazwą, czyli „Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu”. Warto dodać, że w 1961 roku w spływie udział wzięło ponad 1000 uczestników, a w 1971 r. – ponad 2000, stając się wtedy najbardziej masową imprezą kajakową na świecie. W latach 90. liczba uczestników zmalała. Należy jednak pamiętać, że to Tadeusz Pilarski był tym, który pełniąc przed ponad 30 lat funkcję komandora MSKnD doprowadził tę imprezą do tak ważnej rangi i świetności.

Warto przypomnieć, że w 1955 roku uczestnikiem Międzynarodowego Spływu był ks. Karol Wojtyła. Przyszły papież był w ekipie Kolejowego Klubu Wodnego z Krakowa. Przytrafiła mu się wówczas przygoda odnotowana w archiwach… Kajak ks. Karola nadział się na jakiś kamień w wodach Dunajca. Dopłynąwszy więc do mety miał  on w kajaku sporo wody. Wspominał ten spływ i Krościenko nad Dunajcem  w 1997 roku podczas swej pielgrzymki papieskiej już jako Jan Paweł II, mówiąc; A teraz jeszcze powtórka z geografii. […] W Krościenku przekraczamy Dunajec, który płynie razem z Popradem w kierunku Sącza, Nowego i Starego, i jesteśmy w Sączu z powrotem. A kiedy na Dunajcu jest wysoka woda, to można w pięć-sześć godzin przepłynąć od Nowego Targu do Nowego Sącza. To tyle tej powtórki z geografii”.     

Jubileuszowa tegoroczna edycja międzynarodowego spływu odbywała się pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz prezydenta miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki i Rekreacji „Dunajec”, Polski Związek Kajakowy, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PTTK. Współorganizatorami trzydniowej wodniackiej imprezy były samorządy miast i gmin, poprzez obszar których biegła trasa Spływu, a także Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.

(CKiP)

Kalendarium informacji

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Back to top