– Krościenko nad Dunajcem dla Ukrainy

O możliwościach otrzymania wsparcia psychologicznego, świadczeń, także tych zdrowotnych, pracy, korzystania dzieci ze szkół oraz wiele innych przydatnych informacji uchodźczynie z Ukrainy dowiedziały się podczas spotkania z władzami gminy, przedstawicielami oświaty, opieki społecznej, bankowości, a także kultury. W spotkaniu udział wzięła także poseł RP Anna Paluch, która tłumaczyła nowe możliwości i udogodnienia wprowadzone przez rząd dla uchodźców z Ukrainy.

W spotkaniu udział wzięły Ukrainki, które schronienie znalazły w Krościenku nad Dunajcem. Wiele z nich przybyło tu z małymi dziećmi. Wójt Jan Dyda wyjaśniał im, że spotkanie ma na celu pomoc w przygotowaniu dokumentów potrzebnych do funkcjonowaniu w polskiej rzeczywistości.

Poseł RP Anna Paluch relacjonowała nowe udogodnienia, a więc uproszone procedury związane z uzyskaniem dostępu do opieki zdrowotnej, rodzinnej, opiekuńczej, czy możliwością zatrudnienia.

Z kolei Adam Musiał,  kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej tłumaczył procedury związane m. in. z uzyskaniem jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł, a także 500 + . Mówił o przyspieszonej procedurze ustanowienia przez sąd tymczasowej opieki prawnej nad dziećmi, które przybyły z Ukrainy bez rodziców.  – Jeśli ktoś z was będzie chciał jechać z Polski dalej, to musi nas poinformować – mówił i podkreślał, że świadczenia uzyskane w Polsce, są dostępne tylko na jej terytorium. Wyjaśniał, że konieczne jest założenie konta w polskim banku. To dlatego w spotkaniu udział wzięła przedstawicielka banku, która także poinformowała, że została uruchomiona możliwość wymiany przez niektóre oddziały banku ukraińskich hrywien na złotówki.

Natomiast Agata Sobkowiak, kierownik ZEAS tłumaczyła, w jaki sposób dzieci ukraińskie mogą się uczyć w polskich szkołach. Ze strony Ukrainek padło pytanie o przedszkole, żłobek w kontekście ich pójścia do pracy. Większość kobiet przebywa bowiem w Krościenku nad Dunajcem z małymi dziećmi.

Uchodźczynie z Ukrainy dowiedziały się też o możliwości nauki języka polskiego, dzięki paniom ze Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów z Krościenka nad Dunajcem. Został im również przedstawiony grafik zajęć plastycznych, muzycznych, sportowych, rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych odbywających się w Centrum Kultury i Promocji do których mogą dołączyć, a także zajęć prowadzonych przez Gminną Bibliotekę. Panie poinformowano także o możliwości korzystania z zajęć rekreacyjnych i wycieczek pieszych po Krościenku nad Dunajcem. Wójt Jan Dyda podkreślił, że na terenie gminy są place zabaw dla dzieci, urządzenia do ćwiczenia, z których mogą bez problemu korzystać zarówno panie, jak i dzieci.  

Dziś od rano w Urzędzie Gminy są zarówno pracownicy banku, jak i urzędu pracy i pomocy społecznej, którzy pomagają uchodźczyniom w składaniu potrzebnych dokumentów umożliwiających ich pobyt w Polsce z dostępem do świadczeń, opieki zdrowotnej i pracy.

Kalendarium informacji

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Back to top