– Koncerty w ramach Sacrum po góralsku

W dniach 14-17 lipca bieżącego roku muzyka pienińska prosto z naszego Krościenka n. Dunajcem zawitała na Pomorze Zachodnie. Kapela Jaśka Kubika w składzie: Jan Kubik – prym i trąbita, Dariusz Gabryś – sekund oraz Marian Jarosz – basy i piszczałka, wraz z wirtuozem organów Markiem Stefańskim i ze znanym aktorem teatralnym i telewizyjnym Piotrem Cyrwusem wystąpili kolejno w Słupsku, Koszalinie, Ustroniu Morskim i w Jamnie.

Na program koncertów muzyczno-słownych złożyła się grana i śpiewana muzyka pienińska, utwory i improwizacje organowe oraz fragmenty jedynego w swoim rodzaju dzieła, „Filozofii po góralsku” autorstwa ks. Józefa Tischnera, w których nie brakuje odniesień do krościeńskiej historii i tradycji.

Koncerty odbywały się w ramach 56. Festiwalu Organowego w Koszalinie, organizowanego przez Filharmonię Koszalińską. Festiwal ten jest jednym z najstarszych w Polsce tego rodzaju wydarzeń muzycznych. Posiada swoją bogatą historię, szacowną renomę i stałą, bardzo liczną publiczność. Każdorazowo trzy kościoły, w tym olbrzymi gotycki kościół Mariacki w Słupsku, a także koszalińska katedra, wypełniały się kompletem, a nawet nadkompletem publiczności. Słuchacze entuzjastycznie przyjmowali naszą sztukę, a po koncertach wspólnym zdjęciom, autografom i rozmowom „od szczytów Pienin po polskie morze” nie było końca.

Koncerty były transmitowane na kanałach You Tube, dzięki czemu liczba ich wirtualnych uczestników przewyższała tę i tak już niebagatelną, obecną „na żywo” w pomorskich świątyniach. Muzycy wraz z Piotrem Cyrwusem byli ponadto gośćmi audycji kulturalnych koszalińskich rozgłośni radiowych i pomorskiej telewizji. Oprócz walorów kulturotwórczych i artystycznych, występy krościeńskich muzyków wraz z uznanymi w świecie luminarzami muzyki organowej i ludźmi teatru oraz filmu, są znakomitą promocją tego pięknego regionu Małopolski, którym są Pieniny, a w ich sercu nasze piękne nad dunajeckie Krościenko.

Pomysłodawczynią projektu jest Agnieszka Radwan-Stefańska – Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE.

Kalendarium informacji

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Back to top