– Kapliczka Rocha w Krościenku odzyskuje swój blask

Trwa remont zabytkowej Kapliczki Świętego Rocha z XVII wieku znajdującej się na niewielkim wzgórzu na tzw. Ptaszkowej Górce przy ul. Trzech Koron w Krościenku nad Dunajcem. Jest to najstarsza kapliczka w Krościenku. Przez lata była świadkiem ważnych chwil w życiu mieszkańców oraz miejscem skupienia i refleksji. Kapliczka, która od lat kryła w sobie nie tylko modlitwy, ale i ślady czasu. Jej powstanie datuje się na XVIII w. Wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków pod nr karty 40/1171 z dnia 2005-10-27.Własność gminy Krościenko nad Dunajcem.

Wewnątrz, ołtarz główny prawdopodobnie z przełomu XVIII/XIX w. (trójosiowy z dwoma kolumienkami. Zawiera ołtarz św. Rocha, w skrzydłach bocznych znajdują się wyobrażenia św. Sebastiana i Wawrzyńca. Na bocznych bramkach figurki śś. Franciszka i Dominika. Na ścianach obrazki Serca Jezusa i Matki Boskiej i prosty cykl Drogi Krzyżowej. Kaplica przystosowana do odprawiania mszy, obok ołtarza wgłębienie na Najświętszy Sakrament. Budowa kaplicy była ex-votum (podziękowaniem) ocalałych mieszkańców Krościenka po wielkiej epidemii dżumy w Polsce południowej z lat 1709-1710. Fala zarazy zabiła wówczas ponad 80% mieszkańców Sądecczyzny i Podhala. Budowę kaplicy zainicjował tutejszy proboszcz ks. Florian Wróblewski, a akta wizytacji parafialnej z 1723 r. podają, iż „nie była wówczas jeszcze wykończona”. Jej wątek ideowy poprzez obecność postaci św. Rocha i Sebastiana wskazuje ponadto na fakt pełnienia przez kaplicę obiektu symbolicznie chroniącego terytorium miasteczka przed kolejnymi falami dżumy (charakteryzowanej w tamtych czasach jako „złe, niosące śmierć powietrze”).

Gmina Krościenko nad Dunajcem postanowiła przywrócić dawny blask tej sakralnej budowli i pokazać kolejnym pokoleniom piękno i znaczenia tej kapliczki pozyskując z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych (Program Odbudowy Zabytków – dotacje w wysokości ok. 294 000,00 zł).

W ramach prac budowlano-konserwatorskich planuje się powstrzymanie postępującej degradacji obiektu oraz przywrócenie zatraconych, pierwotnych walorów kapliczki. Prace przewidują remont wnętrza obiektu zgodnie z programem prac konserwatorskich. Do chwili obecnej po demontażu ołtarza i przewiezieniu do pracowni konserwatorskiej wykonano dodatkowe badania stratygraficzne i przystąpiono do zabiegów konserwatorskich. Wykonano miejscowe wzmocnienia, dezynfekcję i dezynsekcję. Następnie przeprowadzono trójstopniową, impregnację strukturalną mieszaniną żywic w rozpuszczalnikach aromatycznych. Uzupełniono wszystkie ubytki w strukturze ołtarza oraz w detalu snycerskim. Usunięto metodami mechanicznymi, przy użyciu skalpeli (ze wspomaganiem chemicznym) wszystkie szkodliwe nawarstwienia – woski, wtarty brud oraz wszystkie niefachowe przemalowania. Uzupełniono podkłady pod polichromię oraz nowe grunty pod złoto i srebro. Rozpoczęto prace pozłotnicze.

Wszystkie prace remontowe prowadzone są pod nadzorem konserwatorskim zgodnie z opracowanym Programem Prac Konserwatorskich

Remont zabytkowej kapliczki to nie tylko fizyczna odnowa budowli, lecz także wyraz troski społeczności o swoje dziedzictwo i miejsce, które ma znaczenie nie tylko religijne, ale i kulturowe – informuje Wójt Gminy Stanisław Tkaczyk.

(K.K)

Kalendarium informacji

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Back to top