– Jarmark w stolicy Pienin

Jarmark w stolicy Pienin

Jarmark Krościeński ściągnął do amfiteatru „Pod Wierzbą” tłumy turystów.  Dopisali i mieszkańcy całej gminy, który bawili się przednie wraz ze swymi gośćmi.

Na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne  „Małe Pieniny”,  „Pienińskie Nucicki” i „Pienińskie Śpasy”.  Zaprezentowały one bogatą kulturę górali Pienin, wyjątkowe tradycje tego regionu, w tym charakterystyczne i niepowtarzalne tańce.

Zespół dziecięcy „Małe Pieniny” występując w oryginalnych krościeńskich strojach ludowych dał popis kunsztu swej aranżacji. Nic jednak w tym dziwnego, skoro działa on już blisko 10 lat przy Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, prezentując folklor i gwarę region. Występując, jako pierwszy, zebrał gromkie brawa. Równie owacyjnie zostały przyjęte i pozostałe pienińskie zespoły, a szczególnie publiczność urzekł taniec zwany „Niedźwiedź”, wymagający sporej sprawności fizycznej ze strony tancerzy.

Wielką furorę podczas jarmarku zrobił też słynny rodem ze Skawy góralski kabaret „Truteń”, który z powodzeniem na scenie gra od ponad 25 lat. Kabaret jest też laureatem licznych przeglądów kabaretów wiejskich, koncertuje on zresztą w powodzeniem nie tylko na Podhalu, ale i w całej Polsce, a także w USA, Kanadzie i Islandii Jego teksty są z reguły pisane w gwarze, choć są i literackie. Teksty dla kabaretu od początku pisała Wanda Czubernatowa, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga Za Zasługi Dla Kultury Ludowej. Kabaret „Truteń” już od lat  uświetnia imprezy wiejskie, miejskie, gminne i wojewódzkie.

Gości bawił też przednio, sypiąc obficie dowcipami, jako konferansjer – dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem – Józef Szałwia. 

Wielkie brawa zebrał i zespół „Gronicki”, założony w Bukowinie Tatrzańskiej w 1995 roku przez cztery siostry Paluch: Anię, Bogusię, Małgosię i Jankę. Ich muzyka oparta jest na góralskich melodiach ludowych. To dlatego przyniosła im natychmiastowy sukces i popularność nie tylko na Podhalu. Ich piosenki pt. „Corne ocy”, „Sarna”, „Rosicka” czy „Hej bystro woda” zaowocowały wydaniem w 1996 r. pierwszej płyty pt. „Corne ocy”.

Imprezie towarzyszyły liczne stoiska twórców ludowych, artystów, kół gospodyń wiejskich oferujących pyszne smakołyki kuchni pienińskiej, a także stoiska Nadleśnictwa Krościenko nad Dunajcem i Poczty Polskiej.   

Strategicznym sponsorem tegorocznego jarmarku, tak jak i innych imprez CKiP była m. in. „Kinga Pienińska”.

Podczas jarmarku – jak podczas wszystkich imprez w gminie Krościenko nad Dunajcem – promowano akcję szczepień przeciw Covid 19.

Kalendarium informacji

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Back to top