W sobotę przy „oczku wodnym na bulwarach w Krościenku nad Dunajcem odbyło się podsumowanie projektu pn: „Żeby szczęśliwym być… kultywowanie tradycji regionalnych poprzez warsztaty kulinarne oraz zakup regionalnych strojów dla KGW Zielony Las” realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich “Zielony Las „ z Grywałdu ramach konkursu „Etno Małopolska”.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały degustację starodawnych potraw. Podczas sesji zdjęciowej zaprezentowały się w nowych strojach regionalnych, które nawiązują do kultury i tradycji ludowej. Komplety strojów zostały zakupione w ramach w.w projektu. Warto podkreślić ze spódnica uszyta jest ze starodawnego materiału tzw.: „farbonica”, którą bardzo rzadko można spotkać w regionie pienińskim.
Koło Gospodyń Wiejskich “Zielony Las” z Grywałdu to zgrana grupa wyjątkowych osób, która w swojej działalności umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością. Panie szydełkują, świetnie gotują, a także integrują swoją lokalną społeczność. Koło powstało w Dzień Kobiet 8 marca 2020r. Nawiązuje do historycznej nazwy wsi Grunwald tzn. zielony las.
Jak informuje p. prezes koła p. Elżbieta Kozielec „ tak młode koło realizuje wiele ciekawych inicjatyw. Swoją działalność rozpoczęło od szycia maseczek na potrzeby gminy i szpitali. W okresie świąt w 2020r. robiłyśmy ozdoby bożonarodzeniowe, dzięki czemu częściowo wsparłyśmy naszego małego chorego mieszkańca wsi. Następnie w okresie Wielkanocy szykowałyśmy wypieki i palmy dla mieszkańców. Czynnie bierzemy udział w uroczystościach gminnych i sołeckich prezentując wyroby naszej regionalnej kuchni. Zapewniałyśmy też catering kulinarny dla gości odwiedzających gminę jak np. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Udało nam się odkryć stary przepis z grywołdzkiego dworu pod nazwą ciecierzyca po grywołdzku z prowdziwkiem, który zawsze robi “furorę” na każdej imprezie i śmiało można powiedzieć ze jest “hitem ” kulinarnym naszego koła.
W okresie od czerwca do października 2022 roku realizowaliśmy projekt ramach konkursu „Etno Małopolska. To właśnie w ramach tego projektu- z dotacji wynoszącej 15 000, 00zł zostało zakupionych 12 zakup strojów regionalnych dla członkiń naszego koła. Dzisiejsze spotkanie jest podsumowaniem naszego projektu.
Wójt Gminy Jan Dyda pogratulował Paniom wspaniałego pomysłu i pasji, z jaką przekazują lokalne tradycje kolejnym pokoleniom.
Dziękuję za to, że poświęcacie swój czas, że widzicie sens kultywowania lokalnych zwyczajów, kultury, tradycji kulinarnej. To dzięki wam nasze niematerialne dziedzictwo będzie kontynuowane – zaznaczył Wójt Gminy Jan Dyda.