Ceremonia parzenia japońskiej herbatki zwykle odbywa się w godzinach popołudniowych. Tak było również na spotkaniu Klubu Miłośników Książki. Kasia – studentka Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ przekazała wszystkim cenne szczegóły sztuki przyrządzania zielonej matchy. Ekspertkami parzenia herbaty są gejsze, które są w tej dziedzinie niezastąpione. Do tej pory można je spotkać w Kioto, gdzie mieszka około 200 gejsz. Te kobiety to artystki: potrafią śpiewać, grać na instrumentach, nie ukrywając iż odegrały znaczącą rolę w polityce Japonii. Z kolei najpopularniejszym japońskim daniem jest sushi, którego można było skosztować przy użyciu pałeczek.
Kraj wschodzącego słońca słynie z długowieczności, ponieważ jedzenie uważane jest za najzdrowsze na świecie. Ciekawostką jest fakt, że Japończycy nie piją w ogóle mleka, nie spożywają nabiału, a ich kuchnia jest niskokaloryczna.
Podczas warsztatów poruszony został również wątek historyczny nawiązujący do Samurajów i honorowego kodeksu Bushido. Kasia wspomniała również o ciemnej stronie czyli masakrze nankińskiej często pomijanej na kartach historii.
Nie obyło się również bez nawiązania do obchodzonych świąt np. Święta Zmarłych inaczej nazwanego Świętem Lampionów i jakże odmiennym od polskiego. Jest to czas radości, wielkiego świętowania: gdzie króluje taniec, światło i wówczas wszyscy zajadają się ciasteczkami mochi.
Spotkanie okazało się petardą, ponieważ pytań było mnóstwo i na każde nasza prowadząca wnikliwie odpowiadała.
Dziękujemy Katarzynie Cepuch za cenne informacje, spełnienia marzeń, tych wyjazdowych i do zobaczenia niebawem.
opr. W. Walkowska