– Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla 12 i 13-latków

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu informuje, że 1 czerwca ruszają bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla 12 i 13-latków. Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt
i chłopców w wieku 12 i 13 lat (urodzonych od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia). Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w ww. wieku podawane są
w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Dzieci urodzone w 2010 r., które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyjąć drugą dawkę po ukończeniu 14 lat.

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

Zakażenia HPV przenoszone są drogą płciową, dlatego profilaktyka zakażeń HPV powinna zostać przeprowadzona w okresie poprzedzającym inicjację seksualną. Efekty ochrony przed zakażeniem związanym z ryzykiem rozwoju zmian nowotworowych szyjki macicy, gardła, odbytu lub prącia, są odległe czasowo od szczepienia. Dlatego rodzic powinien wiedzieć, że wyrażając zgodę na szczepienie swych dzieci, daje im szansę na uniknięcie w przyszłości groźnej dla ich zdrowia, a nawet życia choroby. Takiej możliwości nie sposób zmarnować.

Szczepienia ratują życie. Są ważne na każdym etapie życia. Teraz, kiedy młode pokolenie zwraca uwagę na ekologię i zdrowy tryb życia, naszym zadaniem jest uwrażliwić ich w jak najszerszym aspekcie również na działania dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami kampanii i udostępnienia ich w Państwa placówkach, na stronach internetowych i obsługiwanych przez Państwa mediach społecznościowych.

Więcej informacji w załącznikach i w poniższych linkach:

https://www.gov.pl/web/psse-nowy-targ/szczepienia-przeciw-hpv

HPV

https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv

Kalendarium informacji

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Back to top