– Ale jazda! pumptrack już działa

W niedzielę tj. 8.10.2023 r. na bulwarach w Krościenku nad Dunajcem oficjalnie został otwarty profesjonalny tor rowerowy, tzw. Pumptrack.

Zanim uroczyście przecięto wstęgę Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem poinformował o historii powstania nowej rowerowej atrakcji  w Krościenku nad Dunajcem.

Pumptrack od lat był wyczekiwaną inwestycją wśród dzieci i młodzieży. Ta inwestycja była im bardzo potrzebna – mówił wójt Gminy Jan Dyda.

Nowy obiekt to kolejny z licznych elementów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, który oddajemy do dyspozycji mieszkańców i przyjeżdżających do naszej gminy turystów. – Tu się wspaniale spędza czas. Gdy wchodzi się od ulicy Zdrojowej mamy kilka obiektów sportowych z których aktywnie korzystają nasi mieszkańcy oraz turyści. Jest siłownia plenerowa, plac zabaw, są boiska, skate park, ścieżka pieszo rowerowa Velo-Dunajec, kort tenisowy, teraz pumptrack – wyliczał Wójt Gminy.

Dziękował wszystkim zaangażowanym w realizację otwieranej właśnie inwestycji, a użytkownikom życzył satysfakcjonującej i bezpiecznej jazdy.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Jan Dyda – Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem, Anna Paluch – Poseł na Sejm RP, Andrzej Gut Mostowy – Poseł na Sejm RP,  Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego -Jan Komorek, Tadeusz Topolski – Zastępca Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem, Leśniak Katarzyna – sołtys sołectwa Krościenko- Zawodzie, Emilka i Szymon przedstawiciele dzieci i młodzieży oraz Filip Janiszewski-przedstawiciel firmy BikeUniverse Sp. z o.o. z Myślenic .

Uroczystego poświęcenia obiektu dokonał ks. Henryk Homoncik.

W otwarciu nowego obiektu sportowo-rekreacyjnego udział wzięli także, Radni Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem, Dyrektorzy szkół oraz sołtysi z terenu gminy. Na rowerowy plac przybyli mieszkańcy gminy, aby wspólnie bawić się i zagłębiać tajniki wyczynowej jazdy na jednośladzie.

Po oficjalnym otwarciu dzieci i młodzież, która licznie brała udział w wydarzeniu, miała okazję zaznajomić się z techniką jazdy po torze pumptrack. Zaproszony na wydarzenie instruktor   medalista Mistrzostw Polski w snowboardzie crossie p. Maciej Sadowy, dał pokaz swoich umiejętności, przeprowadził instruktaż i zaprosił śmiałków do przejazdu. Każdy uczestnik wydarzenia, który posiadał rower i hulajnogę otrzymał w prezencie akcesoria do jazdy na rowerze: kaski oraz ochraniacze. Sponsorami  sprzętu byli: władze gminy i radni gminy Krościenko nad Dunajcem, przedsiębiorcy oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Najważniejsze dla mnie jest to, żeby dzieci i rodzice pamiętali o tym, by bezpiecznie korzystać z pumptracka. Nie wchodźcie na ten tor bez kasków. Życie i zdrowie jest najważniejsze- mówił Wójt Gminy Jan Dyda

Na wszystkich czekał też poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Zielony Las „z Grywałdu oraz Stowarzyszenie Kobiet Pienińskich z Krościenka nad Dunajcem oraz Związek Podhalan koło w Krościenku.

Przypominamy.
Krościeński pumtrack składa się z dwóch torów o nawierzchni asfaltowej: dla dorosłych flowtrack o -długości 234 metrów, oraz dla dzieci mini pump o długości 57 metrów.Tory do jazdy składają się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zakrętami tworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach. Sądoskonałą formą rozrywki dla każdego, młodszego oraz starszego rowerzysty, zarówno amatorskiego jak i profesjonalnego. Przez jego konstrukcję użytkownik często nawet nieświadomie wypracowuje odpowiednią technikę i dynamikę jazdy na rowerze zachowując przy tym odpowiedni balans i równowagę. Po torze jeździ się bez konieczności pedałowania. Oznacza to, że liczy się balans ciałem i dobra koordynacja ruchów.

Wykonawcą zadania jest firma BikeUniverse Sp. z o.o. z Myślenic. Koszt budowy obiektu to 721 296,03 zł. Zadanie jest współfinansowane środków finansowych Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej- edycja 2023 oraz  ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. „Małopolska Infrastruktura rekreacyjno-sportowa- MIRS.  

K.Kubik

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego

Kalendarium informacji

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Back to top