Sztuka kaligrafii japońskiej i Teru teru bōzu na kolejnych warsztatach wakacyjnych zorganizowanych w Gminnej Bibliotece Publicznej, to nieszablonowe propozycje na spędzanie wolnego czasu.

Zanim nasi uczestnicy podjęli się wyzwania kaligrafii, z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali kilku podstawowych zasad pisania znaków. Znaki inaczej sylaby składają się z kresek o różnych kształtach i zapisuje się je w pionie: od góry do dołu. Tak powstają kolumny, które należy czytać w kolejności od prawej do lewej. Natomiast front książki znajduje się inaczej niż w Polsce, na samym końcu. Dzieci wyposażone w odpowiednie przybory: dobry pędzel, tusz i papier, w wielkim skupieniu kreśliły znaki japońskie. Swoje imię i podstawowe zwroty tj. mama i tata zostały naniesione na kartki. Atrakcją było również wprowadzenie w świat japońskiej mangi.

Z kolei Teru teru bōzu, (w japońskim alfabecie てるてる坊主) i origami 折り紙 – to kolejny pomysł na spotkanie w bibliotece. Jaśniej mówiąc Teru teru bōzu, to mała ręcznie robiona laleczka wykonana z papierowych chusteczek. Powieszona w mieszkaniu blisko okna powoduje, że zawsze będzie słoneczna pogoda. Gwarantujemy teraz 100% skuteczność pięknych dni. Natomiast tradycyjna sztuka japońska składania figur z papieru inaczej origami, spowodowała, że wszyscy uczestnicy w skupieniu wykonali: czapkę Samuraja i wiele uroczych zwierząt.

Ciekawostki związane z kaligrafią i życiem codziennym dzieci w kraju kwitnącej wiśni przybliżyła:

Katarzyna Cepuch studentka Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, odbywająca praktyki studenckie

Dziękujemy.