Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. z 2022 r., poz. 2687 ze zm.), wprowadziła możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT za paliwo gazowe wykorzystywane do celów grzewczych.

WARUNKI I KRYTERIUM DOCHODOWE

Refundacja podatku VAT przysługuje odbiorcy paliw gazowych w gospodarstwie domowym, który jako główne źródło ogrzewania wykorzystuje urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi, wymienionymi w art. 3 pkt 3a ustawy – Prawo energetyczne (gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, w tym skroplony gaz ziemny oraz propan-butan lub inne rodzaje gazu palnego, dostarczane za pomocą sieci gazowej, a także biogaz rolniczy).

Zwrot podatku VAT nie przysługuje za gaz zużyty do gotowania i podgrzewania wody.

Główne źródło ciepła  musi być  zgłoszone lub wpisane do  centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) do dnia 21 grudnia 2022 r. albo po tym dniu, jeśli było to pierwsze zgłoszenie.  

Przy refundacji podatku VAT obowiązuje kryterium dochodowe. 

Przeciętny miesięczny dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz.U. z 2023 r., poz. 390 ze zm.) nie może przekroczyć:

Pod uwagę brany jest dochód osiągnięty:  

Równowartość podatku VAT zwracana będzie na podstawie faktury za paliwo gazowe na podany we wniosku rachunek bankowy.  

O przyznanie refundacji podatku VAT można się ubiegać po otrzymaniu, a następnie opłaceniu faktury VAT dokumentującej dostarczenie paliwa gazowego od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. oraz od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. 

Wnioski składa się  nie później niż do dnia 30 września 2024 r., lub w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych. 

Wnioskodawca sam decyduje o częstotliwości składania wniosków o wypłatę refundacji podatku VAT. Wniosek może być składany zaraz po otrzymaniu i opłaceniu faktury, jak również jednorazowo za kilka faktur. Ważne jest dochowanie ww. terminów. 

WYMAGANE DOKUMENTY

Do wniosku o zwrot podatku VAT za dostarczone paliwa należy dołączyć:

ROZSTRZYGNIĘCIA W SPRAWIE REFUNDACJI PODATKU VAT 

Przyznanie refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Wnioskodawca otrzyma informację o jego przyznaniu  na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej.  

Osoby, które nie podały adresu e-mail mają możliwość osobistego odebrania informacji w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krościenku nad Dunajcem przy ul. Esperanto 2 (II piętro, pokoje nr 18)- budynek Ośrodka Zdrowia w Krościenku nad Dunajcem.

Odmowa refundacji podatku VAT, uchylenie prawa lub zmiana wysokości refundacji podatku VAT oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranej refundacji podatku VAT wymagają wydania decyzji administracyjnej.    

Wnioski wraz z załącznikami można składać:

Druki wniosków można pobrać osobiście w siedzibie GOPS lub

Pliki do pobrania: