– Obwieszczenie Wójta Gminy

Krościenko nad Dunajcem

Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem zwraca się z prośbą do mieszkańców o  oszczędne gospodarowanie wodą i powstrzymanie się od jej zbędnego zużywania, w tym od podlewania trawników. Zmiany klimatyczne sprawiają, że już niedługo dostęp do bieżącej wody może nie być powszechnym standardem. Według powszechnie dostępnych danych niemal połowa ziemi rolnej i leśnej w naszym kraju jest zagrożona suszą. Wpływ na no ma wiele czynników, ale nie bez znaczenia jest wykorzystywanie wody w większych niż potrzebne ilościach przez odbiorców. W związku z tym oszczędzajmy wodę żeby nie pogarszać komfortu naszego życia a także powstrzymać niekorzystne zmiany w środowisku jakie niesie brak wody.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, jak zmniejszyć zużycie wody:

1. Weź prysznic zamiast kąpieli – pozornie wydaje się nam, że biorąc kąpiel zużywamy mniej wody. Jednak prawdą jest, że w przeciętnej wannie mieści się aż ok. 180 litrów wody. Dla porównania – szybki prysznic to zużycie ok. 50 litrów.

2. Zakręcaj wodę w czasie mycia zębów oraz golenia – przy myciu zębów czy goleniu brody woda nie musi być odkręcona przez cały czas. Jednak wiele osób o tym zapomina, zużywając niepotrzebnie wiele litrów.

3. Włączaj pranie przy pełnej pralce – każdorazowe włączenie pralki powoduje zużycie takiej samej ilości wody, bez względu na to ile wsadu znajduje się w środku. Dlatego warto poczekać na moment, kiedy pralka zapełni się praniem, niż puszczać kilka niepełnych prań. W razie nagłej potrzeby – pamiętajmy o korzystaniu z programów oszczędzających zużycie wody.

4. Napraw zepsuty kran oraz spłuczkę – w zależności od stopnia nieszczelności ze spłuczki może wyciekać dziennie nawet 50 l wody, a z nieszczelnego kranu 30 l. Dokręćmy wszystkie krany i spłuczki, sprawdźmy uszczelki – każda kropla wody jest ważna, a prawidłowo działające instalacje sanitarne mogą zaoszczędzić w ciągu roku nawet 10 tysięcy litrów wody.

5. Nie wylewaj wody, która może się jeszcze przydać – pomyśl jak możesz wykorzystać wodę, która już została użyta. Przykładowo: woda po kąpieli przyda się do sprzątania.

6. Nie zmywaj pod bieżąca wodą

7. Zbieraj deszczówkę – woda z deszczówki doskonale nada się na podlewanie kwiatów i roślin. A dostajemy ją zupełnie za darmo – dlaczego więc z niej nie korzystać.

  Jan Dyda
Wójt Gminy
Krościenko nad Dunajcem

Back to top