– O bezpieczeństwie w Krośnicy

Debata na temat bezpieczeństwa pieszych przy drodze wojewódzkiej biegnącej przez Krośnicę została zorganizowana w Krościenku nad Dunajcem z udziałem policji i władz gminy.

Położenie Krośnicy sprawia bowiem, że samochody wjeżdżające do wioski od strony przełęczy Snozka nie zawsze wyhamowują prędkość, tymczasem to tuż na początku miejscowości są dwa przejścia dla pieszych, z których korzystają dzieci idące do szkoły.

Sprawa bezpieczeństwa była poruszana od lat. Już w 2019 roku interpelację do wójta Jana Dydy złożył były radny Józef Kacperek. Wójt interweniował u Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego i otrzymał informację, że lokalizacja została włączona do prowadzonego w Centrum Automatycznego Nadzoru  nad Ruchem Drogowym GITD.

Problem zgłaszali mieszkańcy, którzy boją się przechodzić przez przejścia dla pieszych, które są na terenie zabudowanym, to dlatego wójt gminy Krościenko nad Dunajcem stara się o umieszczenie tam radaru, aby poprawić bezpieczeństwo – wyjaśnia asp. Dorota Garbacz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

To dlatego w Krościenku nad Dunajcem odbyła się na terenie ratusza debata dotycząca bezpieczeństwa. Wzięli w niej udział asp. Dorota Garbacz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, st. asp. Dorota Kowalczyk z wydziału ruchu drogowego KPP w Nowym Targu oraz podinsp.. Szymon Kowalczyk, zastępca komendanta komisariatu w Krościenku nad Dunajcem.

Konkluzją spotkania były wnioski zarówno po stronie policji, jak i urzędu gminy. Wójt gminy zapewnił, że nadal będzie starał się o postawienie w newralgicznym miejscu na terenie wioski radaru, aby bezpieczniej czuli się mieszkańcy. Podkreślił też, że ruszyła właśnie budowa chodnika. – To jest pierwszy etap budowy – wyjaśniał wójt Jan Dyda. Z kolei policja będzie prowadzić na tym odcinku wzmożone kontrole prędkości samochodów oraz dodatkowo – działania profilaktyczne. Będą też prowadzone spotkania z uczniami w Szkole w Krośnicy na temat bezpieczeństwa na drodze.  

Back to top