Spływ Przełomem Dunajca

Dunajec, rzeka w województwie małopolskim, prawy dopływ Wisły. Powstała z połączenia Białego i Czarnego Dunajca w okolicy Nowego Targu, na terenie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Płynie przez Pieniny, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką, Pogórze Rożnowskie i Nizinę Nadwiślańską.Dunajec charakteryzuje się bardzo dużym, gwałtownymi wahaniami poziomu wody (do 11 m w dolnym biegu) i wielkości przepływu (Nowy Targ min. przepływ 1,60 m3/s, średni 14,3 m3/s, maks. 604 m3/s; przy ujściu średni 84,3 m3/s zaś maksymalny 3500 m3/s), co skutkowało nieraz katastrofalnymi powodziami ( 1934 , 1970 ).
Przepływając przez Pieniny w okolicach Sromowców i Szczawnicy, w obrębie Pienińskiego Parku Narodowego, tworzy bardzo malowniczą, wąską dolinę o stromych, w większości zalesionych zboczach. W okolicach Czorsztyna, Rożnowa i Czchowa wybudowano zapory i zbiorniki retencyjne, wykorzystywane do celów energetycznych oraz regulowania przepływów.
Długość 247,1 km (wraz z Czarnym Dunajcem), powierzchnia dorzecza 6804 km2 (w Polsce 4851,6 km2). Główne dopływy: Ochotnicki Potok, Kamienica, Smolnik, Łysosina (lewe) oraz Białka, Grajcarek, Poprad, Kamienica Nawojowska i Biała (prawe).
Do największych miejscowości położonych nad Dunajcem należą: Nowy Targ,Czorsztyn, Niedzica, Szczawnica, Krościenko, Nowy Sącz, Rożnów, Czchów, Wojnicz. Rzeka ta stanowi bardzo atrakcyjny górski szlak wodny, odbywają się tu m.in. kajakowe mistrzostwa Polski. W przełomowym odcinku pod Tylmanową – rezerwat krajobrazowy.

Dla amatorów pieszego dotarcia do przystani :
1) Przeł. Snozka – Czorsztyn Nadzamcze – Macelak (szlak niebieski) – Kąty (szlak czerwony).
Czas przejścia około 3 godziny.
2) Krościenko – przeł. Szopka (szlak żółty) – Macelak (szlak niebieski) – Kąty (szlak czerwony.)
Czas przejścia około 3 godziny..
Jeśli tę wersję wzbogacić o wejście na Trzy Korony to dojście do Kątów
będzie trwać dodatkowe 1 godzinę i 30 minut.
3) Krościenko – przeł. Szopka – Wąwóz Sobczański – Sromowce Niżne (szlak żółty) – Sromowce Średnie – Kąty,
Czas przejścia około 3 godziny.

Kasy biletowe czynne są w godzinach od 8-16, w tych też godzinach wyruszają z przystani
łodzie od maja do sierpnia, zaś we wrześniu i październiku tylko do godziny 13, gdyż trzeba
dotrzeć do celu przed zmrokiem. Spływ trwa blisko 3 godziny, w zależności od stanu wody.

A co to jest ta tratwa czyli łódka na której odbywa się spływ .

Tratwę flisacką tworzy pięć drewnianych czółen o wymiarach 5,75 m długości i 45 cm szerokości związanych razem i wymoszczonych gałązkami świerszczyny lub jedliny. Taka tratwa mieści 10 dorosłych osób (lub 8 dorosłych i 4 dzieci).
Tratwę prowadzi dwu flisaków: z przodu „majster” i z tyłu „pomocnik”, sterujących tratwą przy pomocy długich, drewnianych żerdek tzw. „sprysek”.

Podróż rozpoczynamy płynąc wartkim nurtem Dunajca wprost na skaliste zbocza Macelowej Góry (802 m npm). Jej wygrzane słońcem południowe stoki są siedliskiem ciepłolubnych roślin i zwierząt, szczególnie owadów. Uwagę przyciągają laski reliktowej sosny zwyczajnej, z okazami liczącymi po 150 lat; w wodzie często można zauważyć majestatycznie spacerującego bociana czarnego. Po pierwszym impecie dolina staje się szeroka, płaskodenna z rozległymi kamieńcami. Odcinek ten 6 kilometrów zdaje się na pozór monotonny niemniej pozwala w spokoju podziwiać dalekie panoramy i cieszyć się pełnią słońca.

Mijamy Sromowce Niżne przybliżając się coraz bardziej do masywu Trzech Koron aby nagle wykonać gwałtowny skręt w prawo i wpłynąć w skalne wrota Pienińskiego Przełomu. Otwiera się przed nami zaczarowany świat pełen uroku i tajemnicy, jakaś kraina marzeń. Łódź nasza wydaje się mała i niska wobec otaczającego nas ogromu przepaścistych ścian, ostrych turni i zębatych szczytów. Pomiędzy skałami ukazują się jasne, zielone polany i ciemne płaty lasu. Na piargach i rumowiskach skalnych, na ławkach i gzymsach pnie się przedziwna roślinność, kwiaty o pięknych barwach, różnokształtne krzewy i kępy traw. Rzeka ujęta w głębokie, wąskie koryto, raz płynie z szumem przewalając fale po głazach, to znów rozlewa się w szerokie, leśne jezioro. Nieustanna zmiana widoków, nastrojów, szybki pęd czółen to właśnie jedyna w swoim rodzaju wycieczka na grzbiecie Dunajca – najlepszy sposób zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego.

Pieniński Pas Skałkowy to jeden z bardziej skomplikowanych regionów geologicznych Polski, o szczególnej budowie i charakterystycznym krajobrazie. Widać to, gdy wpływamy łodziami flisackimi we wrota przełomu Dunajca i roztacza się przed nami niezwykły świat poszarpanych turni, tak zupełnie odmienny od łagodnych, kopulastych szczytów sąsiednich Beskidów.
Właściwy przełom Dunajca zaczyna się kilometr za Sromowcami Niżnymi u stóp Ostrej Skały. Na dystansie 3 km w linii prostej rzeka tworzy 7 dużych pętli, wydłużając swoją trasę do 8 km. Dolina zwęża się miejscami do 50 m, a jej pionowe wapienne ściany wznoszą się na wysokość 200 – 300 m nad poziom rzeki. Spadek nie jest równomierny, wartkie bystrzyny przeplatają się ze spokojnymi odcinkami, co stwarza dogodne warunki życiowe licznym gatunkom ryb. Do najczęściej spotykanych należą: brzana, kleń, lipień, głowacica oraz pstrąg potokowy. Cały ośmiokilometrowy odcinek przełomu Dunajca został uznany za rezerwat ścisły Pienińskiego Parku Narodowego.

Poniżej film prezentujący Spływ Przełomem Dunajca.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich: http://www.flisacy.pl/