– Romowie i ekologia

W trzech wycieczkach uczestniczyli młodzi Romowie w ramach projektu pn. „Romowie  – góry i ekologia”. Wędrowali po pasmach górskich otaczających gminę Krościenko nad Dunajcem, dzięki czemu poznali piękno otaczającej ich przyrody.

Już pierwsza z wycieczek sprawiła, że młodzi Romowie mieli niezapomniane przeżycia. W większości bowiem po raz pierwszy w życiu – a niektórzy odgrażali się z powodu trudu wyprawy, że i po raz ostatni – zdobyli oni najważniejszy szczyt Pienin – Trzy Korony. Wycieczka była dla nich co prawda męcząca, ale widoki sprawiły, że dzieciaki były zachwycone w dole płynącym Dunajcem, małym niczym wstążka, osiedlami widzianymi z góry i chmurkami nad głowami.

Wielkie wrażenie na Romach zrobiła i wycieczka do Wąwozu Homole. Szczególnie Romom podobał się niezwykły krajobraz, to dlatego dzieciaki chętnie robiła zdjęcia, a także prowadziły dla swych bliskich i znajomych transmisje na żywo. Wykorzystując udział w wycieczce dzieciaki kupowały sobie pamiątki na okolicznych kramach, a także zjadły przepyszne lody, ufundowane im przez wójta gminy Stanisława Tkaczyka.

Kulminacja była jednak wycieczka podczas której poznały one tajemnice Gorców, zwiedziały zamek w Czorsztynie, poznając jego ciekawą historię. Romowie byli także zachwyceni rejsem prawdziwym statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, który ufundował im wójt gminy oraz zwiedzaniem kolejnego zamku i zapory w Niedzicy. Z zaciekawieniem słuchały też historii o Białej Damie, którą opowiadała towarzysząca im przewodniczka. Ze smakiem młodzi Romowie zajadali się i tu lodami ufundowanymi przez wójta.

Warto podkreślić, że za każdym razem Romowie otrzymali na wyprawę suchy prowiant. Dzieci robiły także zdjęcia aparatami fotograficznymi udostępnionymi przez Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, dzięki czemu powstał kalendarz z niezwykłymi widokami i samymi Romami. Dzieciaki nauczyły się też wiele o otaczającej ich przyrodzie, zachowaniu w górach oraz o historii terenu, który ich przodkowie zamieszkiwali już od wielu pokoleń.

Na zakończenie projektu był wspólny grill z kiełbaskami i innymi słodkimi smakołykami. Najlepsze z kolei zdjęcia zostały wybrane na wystawę. Dzięki projektowi udało się podnieć świadomość ekologiczną wśród młodych Romów, a także zdobyli oni dużą wiedzę o regionie gminy Krościenko nad Dunajcem.

Projekt został zorganizowany, dzięki Programowi Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(BES)  

 

Kalendarium informacji

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Back to top