– ŚTAJERECKA czas zacząć -pierwsza gminna potańcówka

Stowarzyszanie Kobiet Pienińskich w Krościenku nad Dunajcem, Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem zapraszają mieszkańców i turystów na pierwszą gminną wiejską potańcówkę. Potańcówka odbędzie się 5 sierpnia od godz.17-tej amfiteatrze „Pod Wierzbą” w Krościenku nad Dunajcem.

Potańcówka organizowana jest w ramach pierwszej edycji Programu „Potańcówki Wiejskie 2023” ogłoszonego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi do którego aplikowało o środki finansowe stowarzyszenie.

Celem programu jest miedzy innymi :

  • promowanie i przekazywanie  tradycyjnej kultury ludowej  zwłaszcza muzyki,tańca, śpiewu, folkloru słowno-muzycznego, strojów i gwary oraz odrębności regionalnych i lokalnych, szczególnie wśród mieszkańców młodego pokolenia,
  • popularyzowanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich;

Dlatego też planowany przez nas repertuar muzyczny i taneczny to stare dawne tańce takie jak: śtajerek, obyrtany, polka, polka-kąty,  ogrodnik, zbójnicki, wiązanka pienińska, do których zaprosimy uczestników wydarzenia.

Dla urozmaicenia zabawy planujemy podczas wydarzenia   zorganizować:

  • obrzęd kiszenia kapusty i deptania jej w beczce bosymi stopami.
  • konkurs przyśpiewek ludowych tzw: „ludowe caraoke”

Jak informuje prezes stowarzyszenia p.Stanisława Zarotyńska. „To kolejna dotacja dla stowarzyszenia!!!. Tym razem to Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi docenił nasze starania i pozytywnie ocenił nasz wniosek złożony do pierwszej edycji Programu „Potańcówki Wiejskie””- Program spotkał się z bardzo szerokim odzewem.  Do konkursu wpłynęło 508 wniosków z tego tylko 50 wniosków otrzymało dofinansowanie. Wysokość dotacji dla Stowarzyszenia Kobiet Pienińskich to 10 tys. zł na organizacje potańcówki. Zapraszamy do wspólnej zabawy…a będzie się działo……!!!.”

K.Kubik

Kalendarium informacji

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Back to top