To była wyjątkowa, uroczysta sesja Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem. Pani Krystynie Aleksander wręczono „Złoty Krzyż Zasługi”, przyznany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, a dwóm osobom oficjalnie dokumenty potwierdzające nadanie najwyższego wyróżnienia tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Krościenko nad Dunajcem”. Zostały też wręczone odznaki „Za zasługi dla gminy Krościenko nad Dunajcem”.
- Muszę powiedzieć, że mam to szczęście, że od roku mam wielki zaszczyt wręczać odznaczenia – mówiła Elżbieta Achinger, I wicewojewoda Małopolski po wręczeniu osobiście „Złotego Krzyża Zasługi” pani Krystynie Aleksander za jej działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy, a i pośrednio artystyczną. Pani Wojewoda podkreśliła, że dane jej wręczać odznaczenie kobiecie o wielkim zaangażowaniu w pomoc, która ma wielkie serce. - Za to pani dziękuję Pani Krystyno – mówiła I wicewojewoda Elżbieta Achinger, dodając, że jest ona absolutnym wzorem do naśladowania, bowiem jej postawa wymagała nie tylko zaangażowania, ale i także zrozumienia każdego człowieka i empatycznego serca. - Bardzo doceniam to co pani robiła przez wiele lat - podkreśliła Wicewojewoda, życząc pani Krystynie 150 lat życia w zdrowiu i szczęściu.
W uroczystej sesji Rady Gminy udział wzięli liczni zaproszeni goście, osoby związane nie tylko pochodzeniem, ale i emocjonalnie z Krościenkiem nad Dunajcem. To im Rada Gminy nadała zaszczytne tytuły: „Honorowych Obywateli Gminy Krościenko nad Dunajcem”, czy przyznała odznaki „Za zasługi dla gminy Krościenko nad Dunajcem”.
- Zasługi Wasze na przestrzeni lat, całych dziesięcioleci są dla naszej małej społeczności niepodważalne. To Wy, nasi Bohaterowie, mieliście wielki wpływ w minionych latach na zachodzące mniejsze i większe zmiany. Nierzadko zmiany o fundamentalnym i wielkim znaczeniu dla całej naszej społeczności – mówił Franciszek Plewa, przewodniczący Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem, podkreślając, iż jest zaszczycony ich obecnością, bo są oni znakomitymi obywatelami, którzy są wzorem dla kolejnych pokoleń. - I przysparzają chluby naszej społeczności, naszej gminie, naszej małej Ojczyźnie – podkreślił Franciszek Plewa.
Honorowymi obywatelami gminy Krościenko nad Dunajcem zostali: Anna Ziemiańczyk, kierująca Pienińskim Bankiem Spółdzielczym przez 37 lat, dzięki której niewielka placówka stała się nowoczesną i dynamiczną instytucją bankową oraz Ryszard Postawka – nauczyciel, dyrektor i działacz opozycyjny NSZZ Solidarność w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale” w Nowym Targu w okresie PRL.
Z kolei odznaki „Za zasługi dla gminy Krościenko nad Dunajcem” otrzymali: Maria Bielawska emerytowana nauczycielka, niezwykle zasłużona dla Szkoły Podstawowej w Krośnicy, Maria Gąsior, także emerytowana dyrektor i nauczycielka Szkoły Podstawowej w Krośnicy, Ewa Majerczak, nauczycielka z 30 letnim stażem pracy i prezes Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Odznakę otrzymały również: Maria Tylecka, nauczyciela związana ze Szkołę w Grywałdzie, Maria Kurpiel, nauczycielka z 40-letnim stażem pracy w Gminie Krościenko nad Dunajcem, dla której - jak podkreślono w laudacji - zawsze najważniejsza była i jest misja przekazywania wiedzy, zachowanie dyscypliny pracy, poważne traktowanie szkoły i ogromna obowiązkowość. Odznakę otrzymał również Jan Jankowski, nauczyciel z 41 letnim stażem i były dyrektor Szkoły Podstawowej w Grywałdzie i były radny gminy. Odznaki otrzymały też osoby związane z strażą pożarną: Bronisław Wolski, Piotr Ciężkowski, Zbigniew Urban, Piotr Oleś, Zbigniew Zarotyński, Alojzy Topolski i Władysław Gabryś.
- Jesteśmy z Was bardzo dumni. Pragniemy, aby Wasza obecność dawała nam zawsze siłę do realizacji zadań stojących przed nami na najbliższe lata. Liczymy na wsparcie, na mądre rady, na pomoc. Jesteście Państwo wielkimi ludźmi, którzy są nadal potrzebni do budowania naszego społeczeństwa obywatelskiego, tak ważnego tu i teraz w naszej Stolicy Pienin – mówił Franciszek Plewa. Podkreślił także ich dotychczasową nieustanną i nieustępliwą walkę o demokrację w czasach PRL, o rozwój gospodarczy regionu Pienin, wielkie zaangażowanie społeczne i poświecenie często najpiękniejszych lat życia po to, aby Krościenko nad Dunajcem się rozwijało, piękniało i stało się prawdziwą i bezdyskusyjną Stolicą Pienin. - To dzięki Wam możemy z dumą i optymizmem patrzeć w przyszłość. Choć nie jest to już waszym obowiązkiem, to Wy nadal uczycie młodych swym przykładem poświęcenia dla swej Ojczyzny. Wskazujecie młodym drogę do lepszej przyszłości. Dajecie świadectwo, przypominacie, że nie zawsze było łatwo, ale zawsze w sercach mieliście swe Krościenko nad Dunajcem.
Głos zabrała również zastępca wójta Ewelina Dyda, podkreślając, jak wielkim jest dla niej zaszczytem reprezentowanie nieobecnego Wójta i przewodniczenie uroczystej sesji Rady Gminy. Przeczytała ona także specjalny list przygotowany na tę okoliczność przez wójta Stanisława Tkaczyka. Z kolei list od poseł Anny Paluch przeczytał Jan Komorek. Głos zabierali także zaproszeni goście i Honorowi Obywatele Krościenka nad Dunajcem, którzy przypomnieli swe związki i początki w Stolicy Pienin, nie ukrywając przy tym wzruszenia, emocji i wielkiej radości.
Uroczystość uświetnił swym występem góralski zespół regionalny „Trzy Korony” z Grywałdu.
(BES)
HONOROWY OBYWATEL GMINY KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM
Pani Anna Ziemiańczyk w roku 1977 r. rozpoczęła pracę w Banku Spółdzielczym w Krościenku nad Dunajcem (obecnie Pieniński Bank Spółdzielczy) na stanowisku Dyrektora, następnie Prezesa Zarządu. Kierując Bankiem przez 37 lat, wpłynęła na jego dynamiczny rozwój, z maleńkiej placówki bankowej stworzyła prężną i nowoczesną instytucję finansową. Dzięki jej zaangażowaniu, przejęty został Bank Spółdzielczy w Czorsztynie, uruchomiono placówki bankowe na terenie: Ochotnicy, Sromowiec Niżnych oraz Szczawnicy. Bank rósł w siłę materialną i organizacyjną. Pod jej kierownictwem zostały wybudowane trzy nowoczesne i funkcjonalne obiekty bankowe — Centrala Banku w Krościenku nad Dunajcem, która była marzeniem niezrealizowanym przez poprzednie władze Banku przez blisko 100 lat, Oddział w Czorsztynie z/s w Maniowach i Filia w Ochotnicy Dolnej. Jej oddanie dla pracy w Banku Spółdzielczym w Krościenku nad Dunajcem — rozwój i umacnianie ekonomiczne instytucji miało olbrzymi wpływ na wielu mieszkańców naszej gminy i regionu, jak i samą Gminę Krościenko nad Dunajcem. Mieszkańcy gminy mieli bowiem w osobie Anny Ziemiańczyk życzliwego partnera, który rozumiał ich potrzeby oraz potrafił rozwiązać ich problemy. Realizowany przez nią rozwój instytucji finansowej obejmującej swoim zasięgiem Gminy: Krościenko nad Dunajcem, Szczawnica, Ochotnica oraz Czorsztyn, pozwolił wielu przedsiębiorcom regionu na założenie i rozwój ich biznesów, zaś gminy miały w Banku Spółdzielczym bezpośredniego partnera do realizacji wielu inwestycji, które w znacznym stopniu przyczyniły się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej naszego pięknego regionu, ale przede wszystkim poprawy warunków życia naszych mieszkańców. Anna Ziemiańczyk to osoba życzliwa, pełna empatii, zaangażowana w rozwój Gminy Krościenko nad Dunajcem, chętnie udzielająca wsparcia jednostkom oświatowym, zespołom regionalnym, Ochotniczym Strażom Pożarnym, Polskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, ale również to założyciel i pierwszy Prezes Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Pan Ryszard Postawka – nauczyciel, dyrektor, działacz opozycyjny w okresie PRL. Działacz NSZZ Solidarność w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale” w Nowym Targu, członek prezydium Komisji Zakładowej, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego samorządu Pracowniczego. Uczestniczył w pracach MKZ „Małopolska” w Krakowie. Podczas stanu wojennego za swoją działalność na rzecz „Wolnej Polski” internowany i osadzony w obozach w Załężu, Uhercach, Nowym Łupkowie, gdzie przebywał od 13 grudnia 1981 r. do 25 listopada 1982 r. Kolportował wydawnictwa niezależne. W 1988 roku rozpoczął prace jako nauczyciel techniki w Szkole Podstawowej w Szczawnicy, a rok później w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem. W latach 1991 – 1998 pełnił funkcje Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem. W trakcie swojej pracy wykazywał się wysokim stopniem realizacji powierzonych obowiązków, świetną organizacją pracy własnej i innych nauczycieli. Efektywnie prowadzony przez niego nadzór pedagogiczny pozwalał uczniom osiągać liczne sukcesy edukacyjne. Jako gospodarz obiektu wykazywał się dużym zaangażowaniem w prowadzeniu modernizacji i rozbudowy szkoły. Przeprowadził remont polegający na budowie dodatkowego piętra budynku, utworzeniu jednej z pierwszych w województwie małopolskim pracowni komputerowych oraz nowoczesnego 20 stanowiskowego laboratorium językowego.
W swojej karierze zawodowej pełnił wiele funkcji społecznych między innymi:
- od 1989 r. członka Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” województwa sądeckiego, - w latach 1994 — 1998 Przewodniczącego Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem, -- w latach 1998 — 2002 Radnego Powiatu Nowotarskiego, gdzie poprzez swoje zaangażowanie rozwijał gminę Krościenko nad Dunajcem.
ODZNAKA ZA ZASŁUGI DLA GMINY KROSCIENKO NAD DUNAJCEM
Pani Maria Bielawska emerytowana nauczycielka niezwykle zasłużona dla Szkoły Podstawowej w Krośnicy. Całe swoje życie zawodowe poświęciła krzewieniu oświaty i wychowywaniu dzieci i młodzieży. Pracowała jako nauczyciel od pierwszego września 1961 roku, aż do pierwszego kwietnia 2003 roku, kiedy to przeszła na zasłużoną emeryturę. W zawodzie nauczyciela pracowała przez czterdzieści dwa lata, w tym trzydzieści osiem lat poświęciła pracy w Szkole Podstawowej w Krośnicy. Przez ten czas wykształciła i wychowała kilka pokoleń krośniczan, wśród których jest wielu nauczycieli, prawników czy lekarzy.
Pani Maria Gąsior jest emerytowana dyrektor i nauczycielka Szkoły Podstawowej w Krośnicy. Pod koniec lat sześćdziesiątych objęła kierownictwo tej placówki. W trakcie swojej pracy wykazywała się wysokim stopieniem realizacji powierzonych obowiązków, świetną organizacją pracy własnej i innych nauczycieli. Efektywnie prowadzony przez nią nadzór pedagogiczny pozwalał uczniom osiągać liczne sukcesy edukacyjne. Jako gospodarz obiektu wykazywała się dużym zaangażowaniem w prowadzeniu modernizacji i rozbudowy szkoły. Dzięki jej staraniom w 1971 roku ukończono rozbudowę szkoły, a w marcu 1972 roku rozpoczęto remont starego skrzydła. Pani Maria to osoba ciesząca się ogólnym szacunkiem i poważaniem, dbająca o dobre relacje z władzami samorządowymi oraz mieszkańcami wsi i wychowankami. Oddana swojej pracy, zaangażowana w życie szkoły, wsi i gminy.
Pani Ewa Majerczak nauczyciel z 30 letnim stażem pracy. Pracę w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem rozpoczęła 1 września 1994 roku. Jest nauczycielem plastyki i historii, ma ogromne doświadczenie jako pedagog i wychowawca, wzorowo prowadzi klasy pod względem dydaktycznym, opiekuńczym i wychowawczym. Uczniowie prowadzeni przez panią Ewę Majerczak od wielu lat zajmują wysokie lokaty (zostają finalistami i laureatami oraz zdobywają wyróżnienia) w konkursach na szczeblach od szkolnego po rejonowy, wojewódzki, ogólnopolski, a także międzynarodowy. Pani Ewa Majerczak organizuje i rozwija różne formy współpracy ze środowiskiem lokalnym. Pełni po raz drugi funkcję prezesa Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Pani Ewa Majerczak jest osobą sumienną, odpowiedzialną, rzetelną, kompetentną, o wysokiej kulturze osobistej. Swoim zaangażowaniem i postawą zawsze promuje swoją miejscowość i gminę, w jej twórczości artystycznej często pojawiają się motywy związane z kulturą Pienin.
Pani Maria Tylecka przepracowała jako nauczyciel 43 lata. Pierwszą swoją pracę rozpoczęła jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Ochotnicy Górnej Ustrzyk w roku 1959. Pracę w Szkole Podstawowej w Grywałdzie podjęła 01.09.1961 r. i realizowała ją do 31.08.2002 r. W tym czasie poświęcała się dzieciom, sumiennie wykonując pracę opiekuńczą, wychowawczą i dydaktyczną jako nauczyciel plastyki, techniki, nauczania początkowego, muzyki i języka rosyjskiego. Od momentu rozpoczęcia pracy w Grywałdzie, poprzez cały okres zatrudnienia, społecznie prowadziła z młodszymi dziećmi drużynę zuchów.
Pani Maria Tylecka zawsze była wzorem do naśladowania, społecznikiem, w swoją pracę wkładała całe serce i bez względu na pojawiające się trudności dbała o prawidłowy rozwój naszej młodzieży.
Pani Maria Kurpiel jest nauczycielką języka polskiego z 40-letnim stażem pracy w Gminie Krościenko nad Dunajcem (od 1984 r.). Najpierw pracowała w Szkole Podstawowej w Tylce, od 1999 r. w Publicznym Gimnazjum, a po jego wygaszeniu w Szkole Podstawowej nr 2 w Krościenku nad Dunajcem. Pani Maria Kurpiel szczególnie dba o kompetencje językowe swoich wychowanków, stara się również podnieść sprawność ortograficzną dzieci i młodzieży. Od początku zatrudnienia wykazuje szczególne zaangażowanie w pracę pozalekcyjną. Od lat prowadzi Koło Żywego Słowa dla uczniów, którzy pragną doskonalić i rozwijać swoje talenty artystyczne i występować w różnego typu przedstawieniach i uroczystościach. Pani Maria Kurpiel jest zaangażowana w organizację imprez o zasięgu szkolnym i pozaszkolnym.
Pani Maria Kurpiel jest wyjątkową nauczycielką, ofiarnie i rzetelnie wykonującą swoją pracę. Cechuje ją wysoki poziom samodyscypliny, osiąganych wyników nauczania, pracowitości i osobistego zaangażowania. Jej znakiem firmowym jest rekordowa frekwencja w pracy, odważne formułowanie własnego zdania i bronienie swoich racji. Nigdy nie odmawiała i nie odmawia swojego czasu dla szkoły, która jest dla niej niejako drugim domem. Należy do niezwykłego i chyba już ostatniego pokolenia tradycyjnych nauczycieli (w dobrym tego słowa znaczeniu), dla których zawsze najważniejsza była i jest misja przekazywania wiedzy, zachowanie dyscypliny pracy, poważne traktowanie szkoły i ogromna obowiązkowość.
Pan Jan Jankowski przepracował jako nauczyciel 41 lat od 1961 r. do 2002 r. W latach 01.09.1984 r. do 31.08.2002 r. był Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Grywałdzie. W okresie 1990 r. do 1998 r. pełnił funkcję Radnego Gminy Krościenko nad Dunajcem podczas I i II Kadencji Rady Gminy. W trakcie swojej pracy wykazywał się wysokim stopieniem realizacji powierzonych obowiązków, świetną organizacją pracy własnej i innych nauczycieli. Jako gospodarz obiektu wykazywał duże zaangażowanie w modernizację i rozbudowę obiektu szkoły. Wkładał dużo wysiłku w stworzenie ze szkoły miejsca przyjaznego młodzieży. Był przyjacielem i doradcą młodych ludzi dorastających w szkole w Grywałdzie, z wielkim zaangażowaniem troszczył się o ich wykształcenie, ale również o sprawność fizyczną. Oprócz działań na rzecz wspólnoty szkolnej w Grywałdzie pełnił wiele funkcji społecznych w gminie, powiecie i województwie, gdzie poprzez swoje zaangażowanie rozwijał nie tylko sołectwo Grywałd, ale również Krościenko nad Dunajcem jako gminę.
Pan Bronisław Wolski wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w 1977 roku. Od początku działalności był bardzo aktywny społecznie na rzecz OSP oraz lokalnej społeczności. Był jednym z założycieli Komitetu Budowy Remizy i jego przewodniczącym. Zaangażowany w załatwianiu wszelkich formalności związanych z realizacją tej inwestycji. Aktywnie uczestniczył w pozyskiwaniu funduszy na budowę Remizy poprzez organizację zabaw i festynów. Był jednym z członków OSP, którym udało się pozyskać samochód marki Żuk i przystosować go dla potrzeb ratowniczych jednostki. Czynnie uczestniczył również w pracach dostosowania pomieszczeń w Remizie na potrzeby biblioteki, świetlicy oraz działalności Koła Gospodyń Wiejskich. Przez prawie 40 lat działalności w służbie OSP brał udział w kilkudziesięciu akcjach pożarniczych i likwidowaniu klęsk żywiołowych narażając swoje zdrowie i życie. Obecnie pan Bronisław aktywnie uczestniczy w życiu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów.
Pan Piotr Ciężkowski wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku nad Dunajcem w 1982 roku. Już od samego początku swojej przynależności do OSP wykazywał się dużym zainteresowaniem społeczną pracą. W roku 1996 został wybrany na jedną kadencję Komendantem Gminnym OSP, którą to funkcję pełnił do roku 2000. Zmiana miejsca pracy oraz zamieszkania spowodowała przez okres 10 lat przerwę w społecznej służbie w jednostce OSP w Krościenku, jednak po powrocie do Krościenka w roku 2004 znów związał się z jednostką OSP. Na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo - Wyborczym został wybrany na Prezesa Zarządu jednostki OSP w Krościenku, którą to funkcję pełni do dnia dzisiejszego, będąc jednocześnie wybranym na Zjeździe Gminnym Prezesem Zarządu Gminnego OSP. Trzeba wspomnieć również o jego działalności i pracy z Orkiestrą Dętą, w której był inicjatorem w roku 2015 wspólnie z Kapelmistrzem Panem Krzysztofem Szewczykiem utworzenia Ogniska Muzycznego dla młodzieży pragnącej się uczyć gry na instrumentach dętych.
Pan Zbigniew Urban wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Krośnicy w 1985 roku. Od początku działalności był zaangażowany w pracę społeczną na rzecz OSP. W czasie budowy Remizy prowadził dokumentację i kierował robotami społecznymi mieszkańców. W latach dziewięćdziesiątych został członkiem Zarządu OSP, gdzie pełnił funkcję sekretarza. Założył i prowadził kronikę OSP. Przez długie lata pełnił funkcję skarbnika. Był zwolennikiem organizacji zajęć sportowych dla młodzieży. To z jego inicjatywy i przy zaangażowaniu członków OSP w Krośnicy powstaje przy Remizie boisko do mini piłki nożnej i zostaje utworzony Ludowy Klub Sportowy, którego zostaje V-ce prezesem. Obecnie jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. W latach 1994-1998 Pan Zbigniew Urban był Radnym Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem oraz członkiem Zarządu Gminy.
Pan Piotr Oleś od 1980 roku działał w drużynie młodzieżowej, a następnie w seniorach Ochotniczej Straży Pożarnej. Swoje zainteresowania pożarnictwem kontynuował nauką w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. Po jej ukończeniu w 1990 roku podjął pracę zawodową w Zawodowej Straży Pożarnej w Nowym Targu. Równocześnie z pracą zawodową łączył pracę społeczną. Swoje doświadczenie i wiedzę z pracy zawodowej wykorzystuje w pracy społecznej. Zajmował stanowiska Prezesa OSP, V-ce Prezesa Zarządu Gminnego OSP, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Zarządu Powiatowego OSP, Komendanta Gminnego ZOSP RP - tę funkcję pełni do dziś. Od wielu lat podczas uroczystości gminnych pełni funkcję dowódcy tych wydarzeń.
Pan Zbigniew Zarotyński wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Krośnicy w 1995 r., jako strażak jest aktywnym członkiem tej jednostki do obecnej chwili. Został odznaczony medalem za ofiarność i odwagę przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Aleksandra Kwaśniewskiego.
Uczestniczył w wielu akcjach ratowniczo - gaśniczych na terenie naszej gminy, jak również w ościennych gminach Szczawnicy, Ochotnicy, Czorsztynie, gdzie ta pomoc była potrzebna. Od 2001 r. pełnił funkcję w skarbnika w OSP Krośnica, a także wspierał Zarząd we wszystkich inicjatywach dotyczących rozwoju i rozbudowy jednostki OSP Krośnica. W latach 2005-2016 pełnił funkcję Prezesa OSP Krośnica, dbał o rozbudowę remizy, szkolenia druhów, pozyskiwanie sprzętu i środków dla jednostki z zewnątrz itp. Od 2016 r. do chwili obecnej pełni funkcję członka Komisji Rewizyjnej Zarządu Gminnego Oddziału Straży Pożarnej w Krościenku nad Dunajcem.
Pan Alojzy Topolski wstąpił do OSP Tylka w 1970 roku i już wtedy został Prezesem i kierowcą tej jednostki. Pełnił tą funkcję, aż do 1992 roku. Przez wiele lat był członkiem Zarządu Gminnego OSP w Krościenku nad Dunajcem, a przez około rok nawet jego Prezesem. Na początku swej działalności wspólnie z Komendantem Janem Malikiem podjęli się rozbudowy remizy. Poprzez osobiste zaangażowanie druh Alojzy Topolski znany wszystkim jako "Olek” zarażał innych do podejmowania działań na rzecz społeczności lokalnej. Jako czynny strażak - kierowca brał udział we wszystkich akcjach jednostki niosąc pomoc, ratując ludzkie życie i mienie mieszkańców Gminy Krościenko n.D oraz innych miejscowości. Druh Alojzy Topolski to człowiek oddany Straży i ludziom, prawdziwy społecznik, służący każdemu pomocą i dobrym słowem. Cieszy się uznaniem i szacunkiem wśród społeczności lokalnej, a za swoje zasługi został doceniony wieloma państwowymi i resortowymi odznakami, medalami oraz wyróżnieniami.
Pan Władysław Gabryś swoją służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej rozpoczął w 1963 r. Razem z Alojzym Topolskim i nieżyjącymi już druhami podjęli decyzję o wybudowaniu murowanej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tylce. Druhowie sami od podstaw wybudowali remizę, która służy do dziś. Podczas działalności Władysława Gabrysia jednostka pozyskała pięć samochodów. Na 30 - lecie jednostki założona została pierwsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której opiekunem był Władysław Gabryś. Był też Komendantem Gminnym w Krościenku nad Dunajcem. Działał jako radny i wiceprzewodniczący Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem. W Ochotniczej Straży Pożarnej w Tylce był aktywnym kierowcą i strażakiem, który wyjeżdżał do akcji. Przez 45 lat pełnił w OSP Tylka funkcję naczelnika jednostki. W 2016 roku przeszedł w stan spoczynku i został mu nadany statut członka honorowego.