Informacja dla osób pobierających świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego otrzymujące rentę socjalną
Informacja dla osób pobierających świadczenia rodzinne i świadczenia
z funduszu alimentacyjnego otrzymujące rentę socjalną
Dodatek dopełniający do renty socjalnej – dodatkowe wsparcie dostępne od dnia 1 stycznia 2025 roku a prawo do świadczeń.
Osoby, które mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, od dnia 1 stycznia 2025 roku, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci dodatku dopełniającego do renty socjalnej.
Osoby, które na dzień 1 stycznia 2025 roku mają przyznaną rentę socjalną, są całkowicie niezdolne do pracy i niezdolne do samodzielnej egzystencji, otrzymają dodatek dopełniający automatycznie.
Nie muszą składać w tym celu wniosku.
Informację o przyznaniu tego dodatku ZUS przekaże tym osobom oraz udostępni na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.
Wniosek o dodatek do renty socjalnej powinny złożyć osoby, które na dzień 1 stycznia br. mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy, ale nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Dodatek dopełniający wynosi 2 520,00 zł i będzie waloryzowany raz w roku. Będzie pomniejszony o składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Będzie też podlegał potrąceniom i postępowaniu egzekucyjnemu na takich samych zasadach jak renta socjalna.
Dodatek będziemy wypłacać razem z rentą socjalną. Pierwsze wypłaty zrealizowane będą w maju 2025 roku.
Osobom, które otrzymają dodatek dopełniający bez wniosku, zostanie wypłacone wyrównanie od dnia 1 stycznia 2025 roku.
Natomiast osobom, które będą miały orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji po dniu 1 stycznia br., dodatek zostanie przyznamy od miesiąca, w którym spełnią warunki do jego otrzymania, najwcześniej od miesiąca złożenia wniosku.
Więcej informacji na stronie ZUS – kliknij tutaj.
UWAGA
Powyższe oznacza, że osoby pobierające świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego mają obowiązek zgłosić zmianę mogącą mieć wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość.
Uzyskaniem dochodu do świadczeń rodzinnych jest uzyskanie dodatku dopełniającego, tj. uzyskanie kwoty pieniężnej przyznanego dodatku dopełniającego (a nie uzyskanie decyzji, uzyskanie uprawnienia, czy uzyskanie prawa do dodatku dopełniającego). Oznacza to, że jeśli pierwsza wypłata dodatku dopełniającego będzie miała miejsce w maju 2025 roku to właśnie ten miesiąc będzie miesiącem uzyskania dochodu w rozumieniu ustawy (a nie np. styczeń 2025 roku czyli miesiąc, od którego dodatek dopełniający został przyznany). Z kolei miesiącem następującym po miesiącu uzyskania dochodu będzie czerwiec 2025 roku i w związku z tym miesięczną kwotę dodatku dopełniającego z tego miesiąca (czyli bez wyrównania za okres styczeń- maj ) należy uwzględnić przy ponownym przeliczaniu dochodu rodziny.
W związku z powyższym w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym dany okres zasiłkowy, dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny, dochodu osoby uczącej się lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczeń rodzinnych.
Zatem ustalając ponownie prawo do zasiłku rodzinnego./ świadczenia z funduszu alimentacyjnego w tej rodzinie, należy uwzględnić dochód uzyskany przez członka rodziny z tytułu otrzymanego przez niego dodatku dopełniającego doliczając do dochodu rodziny z roku bazowego kwotę dochodu osiągniętego z tytułu dodatku dopełniającego za miesiąc następny, tj. za czerwiec 2025 roku.