Wędrówka pienińskimi szlakami u boku pradawnego ducha gór?

 

Dzięki darmowej aplikacji Pyeniny turyści mogą wysłuchać gawęd nietypowego przewodnika, który opowiada o historii i legendach regionu oraz dawnych obyczajach i tradycjach. Jest to pierwszy audioprzewodnik na smartfony oprowadzający po polskich górach. Na amatorów wędrówek czeka 25 przystanków rozmieszczonych na 4 najpopularniejszych pienińskich trasach. To ponad godzinne słuchowisko skrywa w sobie więcej niż 50 faktów historycznych i ponad 30 legend, mitów i wierzeń górali.

 Wędrówka z Pyeninami to multimedialne doświadczenie, w którym otoczenie, dźwięki lasu i górskie widoki wzmacniają wrażenia opowieści. Dzięki użyciu technologii GPS nagrania można odsłuchać jedynie w miejscach, w których niegdyś odegrały się opisywane wydarzenia.

Podczas spaceru aplikacja subtelnie powiadamia o dostępnym rozdziale. W orientacji względem przystanków pomaga ręcznie rysowana mapa, która jest głównym elementem wizualnym. Pyeniny nie posiadają żadnych zdjęć ani ilustracji, by nie konkurować z górskimi widokami. W końcu nikt nie idzie w góry, by gapić się w ekran telefonu.

Pieniński duch snuje opowieść, która poprowadzi cię przez stulecia – od czasów niepamiętnych po współczesne. Narrator zdradza położenie świętej góry Prasłowian. Wspomina legendarnego króla Pienin i nieszczęsny los jego dzieci. Opisuje cudowną ucieczkę świętej Kingi przed Tatarami na Zamek Pieniński. Opowiada o romantycznych eskapadach szczawnickich kuracjuszy ale i o ciężkim życiu górali. Jego gawędy są jak same Pieniny – codzienność miesza się w nich z magią, a historia z legendą.

Przewodnik obejmuje cztery szlaki turystyczne w Pieninach Właściwych:

  1. Przełom Dunajca: Szczawnica – Czerwony Klasztor (szlak czerwony)
  2. Droga sromowiecka: Krościenko – Sromowce Niżne (szlak żółty)
  3. Szczytami Pienin: Sokolica – Góra Zamkowa – Trzy Korony (szlak niebieski)
  4. Droga szczawnicka: Krościenko – Przełęcz Sosnów (szlak zielony)

Głosu tajemniczemu narratorowi użyczył polski aktor Krzysztof Radkowski, a w wersji angielskiej brytyjski lektor Roman Picheta. Nastrój buduje muzyka Petra Adamova, słowackiego kompozytora, w której dominują fujary i skrzypce. Partię strunową napisał i zagrał James Evans.

Projekt znalazł się w przeglądzie najlepszych dyplomów projektowych Graduation Projects.

Aplikacja jest dostępna na Android i iOS.

 

Łącza

Android: http://bit.ly/2shK9Qw

iOS: http://apple.co/2sydMkJ

Zwiastun: http://bit.ly/2h0yzb6

Strona internetowa: http://pyeniny.com

Facebook: http://www.facebook.com/pyeniny

 

O autorach

Autorami projektu są Mateusz Słowakiewicz i Paweł Ratajczyk – duet projektantów cyfrowych występujących pod wspólną nazwą Potvory. Aplikację zrealizowano dzięki środkom z Funduszu Wyszehradzkiego we współpracy z czeskim Stowarzyszeniem REPT, polskim Stowarzyszniem Śvita i słowackimi ekspertami od cyfrowej kartografii Jakubem Straką i Michalem Hornákiem z AI-MAPS.

Dodaj komentarz