Szlaki turystyczne

Krościenko jest bardzo ważnym punktem wypadowym w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Z samego Krościenka wychodzą trzy znakowane szlaki turystyczne:
Szlak żółty – bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu (z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański. Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r.
Szlak zielony – rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.) Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.
Szlak czerwony – przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.), z drugiej w Gorce – na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) Obok samego Krościenka pragniemy w gminie polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i I Hałuszową. Z Grywałdu warto wybrać się zielonym szlakiem na Lubań, przez Gronik (777 m n.p.m.) i i polanę Pisarzową – ok. 2.15 godz.

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne trasy piesze  Pieninach :

Krościenko – Chwała Bogu – Trzy Korony

Znaki żółty i niebieskie, czas przejścia 1 godzina 40 minut.

Jest to najstarszy z Pienińskich szlaków wycieczkowych (od 1906r.). Obecnie jest to jedna z bardziej obleganych tras w Pieninach.
Wędrówkę rozpoczynamy z rynku w Krościenku. Podążamy ulicą Jagiellońską 0,3 km na zachód do odnogi brukowanej uliczki Trzech Koron (znaki żółte i zielone). Pnie się ona w górę obok dawnej kaplicy Św. Rocha i budynku nadleśnictwa w starym dworze Dziewolskich. Przy ostatnich domach uliczka przechodzi w kamienistą dróżkę. Trasa pnie się stromo ku górze zadrzewionym jałowcami stokiem, 10 minut do krzyża. Wyżej z szerokiego grzbietu roztacza się widok na Krościenko, przełom Tylmanowski, Pasmo Lubania (1211 m n.p.m.) i masyw Dzwonkówki (983 m n.p.m.). Następnie droga wznosi się teraz mniej stromo w kierunku południowym. Po prawej stronie wysokopienny las jodłowy Łupisko, po lewej stronie dolina Gródek. 1,5 km (615 m n.p.m., od rynku 35 min) rozstaje na skraju niewielkiego lasu. Ławeczki trochę niżej przy drodze źródełko. Następnie szlak się rozgałęzia, w lewo znajdują się znaki zielone, w prawo znaki żółte i tędy też należy podążać (kierunek południowo- zachodni). Na prawo widoczna jest polana Kaletówka, z lewej strony polana Stolarzówka. Po pokonaniu 0,5 km drogi, trasa prowadzi w las zw. Bajków. Po niedługim czasie szlak wybiega na połać polan zw. Wymiarki- 2,5 km (680 m n.p.m.) – drogowskaz u podnóża Bajkowego Gronia. Od drogowskazu należy się kierować na południowy zachód , przecinając polanę Niżnie Wymiarki, następnie trasa nieco schodzi w dół przez sędziwy las jodeł. Po kilku minutach na wysokości 667m n.p.m. trasa biegnie przez górny bieg Pienińskiego Potoku, wypływającego 0,5 km wyżej, tworzy ono źródełko w pobliżu drogi, które może być miejscem odpoczynku podczas wyprawy. Po lewej stronie znajduje się kamień podpisany „Wojtek”, od którego podchodzi się ku górze przez Kępe lasu na skraj polany Limierczyki. Kamień postawiony ku pamięci zmarłego flisaka,flisacy po spłynięciu łodziami wracali do domu właśnie pieszo przez góry.Następnie droga prowadzi znakami żółtymi w górę, w kierunku południowym, przez bardzo bogatą w kwiaty polanę Wyrobek. Z tyłu znajduje się skalista grań Pieninek, u jej podnóża widoczna jest dolina Pienińskiego Potoku. Ścieżka na łące została ujęta drewnianymi barierkami, w celu uniknięcia rozdeptania łąki przez turystów. 3,5 km przełęcz Chwała Bogu, zwana także Szopką (779m n.p.m.). Na północny wschód znajduje się masyw Dzwonkówki, a z dróżki wiodącej na Trzy Korony rozpościera się widok na podgórza Spisza i na Tatry. By dotrzeć na wierzchołek Trzech Koron kierujemy się w górę na południowy wchód za znakami niebieskimi.

Widok z Trzech Koron – wirtualna panorama

Krościenko – Czertezik

Znaki zielone, czas przejścia 1 godzina 10 minut.

Szlak cieszący się dużą popularnością, wytrasowany w 1932 roku.
Trasa rozpoczyna się od rynku w Krościenku. Podążamy ulicą Jagiellońską 0,3 km na zachód do odnogi brukowanej uliczki Trzech Koron (znaki żółte i zielone) , która prowadzi do wydeptanego przez turystów rozwidlenia szlaków pod lasem, w południowej części grzbietu Toporzyskowa (615 m n.p.m.). Podążamy lewym rozgałęzieniem za znakami zielonymi, w kierunku południowo – wschodnim. Odkryte miejsca polan, wzdłuż których należy się kierować, posiadają malownicze widoki na Przełom Tylmanowski, Pasmo Radziejowej oraz grzbiet Marszałka (828 m n.p.m.). Podczas przejścia przez lasek docieramy do polan zboczowych Pieninki. Szlak wiedzie następnie na wschód, przez polany Pieninki, wreszcie droga wznosi się, prowadząc przez las. 2,5 km drogowskaz na krawędzi polany Burzany, nieopodal przełęczy (ok. 720 m), która oddziela Ociemny Wierch od Czerteża. Z Krościenka 50 minut. Następnie napotyka się połączenie ze ścieżką grzbietową (znaki niebieskie). Około 30 metrów od znaku, w lewo skosem odbijają znaki zielone którymi należy podążać (Sokola Preć prowadzi dalej na Czerteż ) Zmierzając przez pas lasu trzeba kierować się w stronę polanki Czertezik. Wkraczamy w buczyny, podchodząc delikatnie w górę na przełączkę, ok. 750 m, w turni między Czertezikiem (772 m n.p.m.), a Czertezem (774 m n.p.m.).  Następnie szlak biegnie w lewo ku górze, po czym pod koniec szlaku zakosami dociera na ubezpieczoną platformę na Grani Czertezika (772 m n.p.m.). Rozpościera się tam widok na Przełom Pieniński z Polanką u dołu, oraz na otoczenie doliny Pienińskiego Potoku.

Krościenko – Sokolica

Znaki zielone, czas przejścia 1 godzina 15 minut.

Jest to najkrótsze dojście z Krościenka na Sokolicę. Szlak został wytrasowany w 1970 roku.
Wędrówka rozpoczyna się na rynku w Krościenku, skąd należy wyruszyć za znakami zielonymi, ulicą Św. Kingi w kierunku południowo – wschodnim. Pozostawiamy za sobą murowaną kapliczkę znajdującą się po lewej stronie. Wzdłuż drogi rosną lipy mające nawet 5 metrów obwodu, po czym droga zaczyna przechodzić w żwir (w tym miejscu widnieje znak zakazu wjazdu). Tablica PPN, strumyk od siarczanego źródełka, za którym znajduje się las Wudyki i Zimna Skała (615 m n.p.m.). Pod tzw. Ociemnieniem Łąki, dołem przechodzące mokre młaki, są bardzo wartościowe m.in. ze względu na rzadkie gatunki mchów. – 1,2 km, po lewej znajduje się schowana w wysokich tujach kapliczka, a niedaleko za nią, przy Ociemnionym Potoku, kapliczka św. Kingi. (z rynku 20 minut).

I w tym miejscu należy przypomnieć legendę o Krasie

Św. Kinga,uciekająca ledwie żywa, nie wiedziała już, do kogo zwrócić się o pomoc. Niedaleko Krościenka nad Dunajcem, siał właśnie góral pszenicę pod zimę.Wtem posłyszał hałas –spojrzy a tu bieży tłum niewiast w czarnych szatach, poprzedza je ksiądz niosąc Krzyż Pański.
Gdy podskoczył ku nim, wysunęła się jedna z niewiast i rzekła:-Dobry wieczór wam człowiecze!
A cóż tak późno robicie? (słonko już zaszło, a on jeszcze nie skończył swej roboty)- Sieję odrzekł góral – Szczęść ci Boże odparła . Ale jeśliś poczciwy człowiek, tedy zrobisz, coć powiem. Jutro będzie gonił za nami srogi nieprzyjaciel, pytać będzie, czyśmy tędy szły.
Ty zaś odpowiedz, żeśmy właśnie szły, kiedyś siał pszenicę.- Dobrze –rzekł góral (a Kras się nazywał), ale nim się zdołał pokłonić już jej nie było. Nazajutrz o świcie idzie na pole , a tu cud ,bo gdzie wczoraj siał bujają pszeniczne kłosy .Doleciał go tętent: spojrzy atu ćma Tatarów. Jeden przypada doń i pyta:-Powiedz człeku, czy nie widziałeś tu wczoraj pani Kingi?-Widziałem –odparł- szła tędy z siostrami, a ja właśnie siał pszenicę. Patrzy Tatar, a tu pszenica dojrzała i tak z tego ,że Kinga była łońskiego roku ,albo chłop kłamał .Tatarska pogoń zawróciła a cudowne pole odtąd nazywa się Kras.

Za krzewiną, z prawej strony znajdują się pola Pod Ociemne, z lewej strony, kamieńce i wikliniska. – 1,5 km skałka na której znajduje się krzyż. Przy trasie znajduje się polanka Pajówka, na której niegdyś stała Karczma nosząca tą sama nazwę. – 1,8 km (ok. 25 min) lewobrzeżny przyczółek Starego Mostu. Zaraz za nim, ponad drogą unoszą się urwiste skałki Zawiasów. – 2 km (425 m n.p.m.) rozwidlenie dróg na skraju Krasu. Należy kierować się za znakami zielonymi wznoszącymi się w prawo, na wyższy taras zwany Pod Natonia. Z łąki rozpościera się widok na Szczawnicę Niźnia i jej okolice. – 2,3 km (ok. 40 min) tutaj napotyka się samotna zagroda Do Natonia (475 m n.p.m.). Ponad nią na obszarze zwanym Za Skałeczkę (500 m n.p.m.) droga zagłębia się w las szlak pnie się stromo w górę przez stary jodłowy las. – 2.5 km zarastające polany nazywanych Sosnów lub Wielki Sosnów. Po niedługim czasie dochodzi się do terenu któremu nie brakuje wertepów, dziur, rowów – teren zwany Dziury. Od tego momentu podążamy lasem w górę. 15 kmw lewo od ścieżki znajduje się jaskinia rumoszowa o 7 metrach długości. Trochę dalej trasa dochodzi do krawędzi stokowej polanki Małych Sosnów 580 – 650 m n.p.m. (na mapach błędnie nazywana Burzyną). Trasa biegnie skrajem polanki w górę grani. – 3km (658 m n.p.m.) połączenie z Sokolą Percią, w obszarze przełęczy (ok. 650 m n.p.m.) pomiędzy Sokolicą a Czertezikiem. Z Krościenka 1 godzina (zejście około 50 minut). W prawo prowadzi droga nr 25d na Czertezik i dalej na Trzy Korony. Po skręceniu w lewo dochodzi się na Sokolicę (747 m n.p.m.).

Krościenko – Szopka – Kąty

Znaki Czerwone, czas przejścia z Krościenka

2godziny 30minut, od skrzyżowania z Macelakiem 45minut.

Rozpoczynając wędrówkę z Krościenka, podążamy ulicą Jagiellońską 0,3 km na zachód do odnogi brukowanej uliczki Trzech Koron (znaki żółte i zielone).Po około 1.10 godz dociera się na przełęcz Chwała Bogu (Szopka, 779 m n.p.m.). Znaki niebieskie prowadzą na Zachów, grzbietem Pienin Czorsztyńskich. W lasach znajdują się polany Toporzyskowo, dalej Czerniawa i inne. Polana grzbietowa rozciąga się, aż pod szczyt Macelaka ( 856 m n.p.m.). Trasa prowadzi w las gdzie po paru minutach na wysokości 800 m n.p.m., dociera się do odbicia trasy w lewo, znakowanej czerwono. Szlak czerwony wiedzie na południe, stromo w dół poprzez świerczyny, aż do kamienistej dróżki, a nią do łożyska leśnego potoku. Z prawej strony znajdują się, niedostrzegalne z drogi skały Stronia( 677 m n.p.m.) Rabsztyn (691 m n.p.m.). Po 20 minutach drogi dociera się na połać pastwisk i pólek. Podczas sezonu da się usłyszeć odgłosy wyładunku czółen, widoczne jest rozlewisko Dunajca z tratwami, a dalej rozpościera się widok na słowacki brzeg rzeki z półwyspem Upranek. W zasięgu wzroku są również Tatry. Poniżej, na lewo znajduje się stożek Macelowej Góry, a na prawo Flaki wraz z Zamczyskiem. Dalej kierując się w dół dociera się do górnych zagród przysiółka kąty. Od tego punktu, już asfaltową trasą należy kierować się szosą 3d w prawo, którą w kilka minut dociera się do przystani flisackiej. Z grzbietu 35 minut, z przełęczy Chwała Bogu 1 godzina 15 minut, z Krościenka 2 godziny 30 minut.

Szlaki rowerowe:

1.

Krościenko -1 h – Tylmanowa – 1,45 min – Ochotnica Dln. – 50 min – Ochotnica Górna

2.

Krościenko – 30 min – Szczawnica – 1 h – Szlachtowa – 45 min – Jaworki – 1 ,45 min – Biała Woda

3.

Krościenko – 45 min – Kras – 30 min – Szczawnica

4.

Krościenko – 30 min – Szczawnica – 1,15 min – Sewerynówka

5.

Krościenko – 1,5 h – Dzwonkówka – 3 h – Przechyba – 1,5 h – Radziejowa – 2 h – Jaworki

6.

Krościenko – 45 min – Dziadowe Kąty – 30 min – Grywałd

7.

Krościenko – 1 h – Krośnica – 1 h – Czorsztyn – 40 min

8.

Krościenko – 1 h – Krośnica – 1 h granica – 1 h – Czerwony Klasztor

9.

Krościenko – 1 h – Krośnica – 1,45 min – Sromowce Niżne

10.

Krościenko – 4 h – Grywałd – 1 h Hałuszowa – 1,30 min – Niedzica

11.

Krościenko – 4 h – Lubań 1,45 min – Ochotnica Dln.

12.

Krościenko – 4 h – Lubań – 1 h – Krośnica

13.

Krościenko – 1 h – Niwki – 20 min – Dziadowe Kąty

Jedną z najdłuższych tras jest trasa nr 1.

Początkowy jej etap biegnie wzdłuż Dunajca w malowniczej scenerii. Warto się zatrzymać wTylmanowej, aby zwiedzić zabytkowy, drewniany kościół z ciekawą polichromią.
Ciekawostką tej wioski są wiszące mosty łączące brzegi Dunajca. Można z nich skorzystać, aby uniknąć uciążliwego ruchu kontynuować wycieczkę, trudniejszą aczkolwiek
atrakcyjniejszą drogą. Przy ostatnim moście proponujemy zostawić rowery i pieszo udać się na Golgotę, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. W Ochotnicy Dolnej
warto zobaczyć oszalowany kościół z XIX w. i wiele przydrożnych kapliczek, przyozdobionych przez współczesnych rzeźbiarzy ludowych. Istnieje możliwość powrotu
do Krościenka przez Przełęcz Knurowską. Jest to jednak trasa trudniejsza
i znacznie dłuższa.

Krótszą od poprzedniej, jest trasa nr 3.

Odcinek łączący Kras ze Szczawnicą uatrakcyjnia przeprawa promem. Będąc na drugim brzegu można udać się do polsko-słowackiej granicy lub do Szczawnicy.
Jest to miasteczko uzdrowiskowe, oferujące turystom liczne atrakcje.
Przez Szczawnicę biegnie jedna z atrakcyjniejszych tras nr 2, która obfituje w zabytki kultury sakralnej. W Szlachtowej i Jaworkach znajdują się zabytkowe cerkwie o ciekawej historii.
Obecnie spełniają one funkcje świątyń rzym.-kat. Obie posiadają dobrze zachowany ikonostas. Na końcu Jaworek swym urokiem przyciąga przepiękny Rezerwat Biała Woda,
w którym niegdyś mieściła się osada łemkowska. Zachowały się tu jedynie nikłe pozostałości po zabudowaniach. Rezerwat obfituje również w unikatowe gatunki roślin i zwierząt.
Równie uroczym zakątkiem jest Wąwóz Homole. Drogę powrotną można urozmaicić zwiedzaniem kaplicy na Sewerynówce i odpocząć po trudach wyprawy nad wodospadem.
Na trasę nr 6 warto wyruszyć ze względu na XV w. kościółek w Grywałdzie.
Miejscowość ta szczyci się także posiadaniem zabytkowego dworku, obecnie spełniającego funkcje przytułku dla osób starszych i samotnych. Powrócić stąd można
przed Dziadowe Kąty.
Pod wieloma względami ciekawe są trasy 7, 8, 9. Sromowce Niżne oferują piękną panoramę Trzech Koron i u ich podnóża schronisko, fragment Przełomu Dunajca,
zabytkowy kościółek z XVII w. Posiadaczom paszportów proponujemy zwiedzenie Czerwonego Klasztoru po stronie słowackiej. Znajduje się tam dawny gotycki
klasztor kamedułów, w ktrym obecnie mieści się muzeum kultury sakralnej.
Niedzicy wznosi się średniowieczny zamek – węgierska warownia usytuowana na skale wapiennej z wykorzystaniem naturalnego zbocza.

Trasa nr 7 kończy się w Czorsztynie
którego największą atrakcją są odnawiane obecnie ruiny starego zamku. Można stąd podziwiać młodszy o sto lat zamek niedzicki oraz zaporę wodną i rozlewisko
u podnóża skał. W drodze można przejechać przez Snozkę, na której znajdują się organy Hasiora.