Mistrz i Uczeń w gminie Krościenko

W piątek 8 kwietnia 2016 r. w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizacji  projektu pod nazwa „Tajemnica góralskich portek”. Zajęcia prowadzone są przez mistrza pana Jana Kubika, który podczas zajęć posługuje się gwarą. Uczniami mistrza są 3 młode osoby, które powoli poznają tajniki kroju, szycia i  „cyfrowanie” portek oraz cuch góralskich. Zajęcia obejmować będą także naukę zdobienia sukman góralskich. Warto zauważyć ze cyfrowanie stroju góralskiego jest w naszym regionie unikatowe i grozi całkowitym zanikiem. Zdaniem  wójta gminy przy szybko zachodzących przemianach kulturowych jest to już nieomal ostatni moment na uchwycenie  i udokumentowanie tego regionalnego fenomenu rękodzielniczego. Dlatego tez gmina Krościenko wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną podjęła działania i aplikowała o środki finansowe do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel.

Projekt realizowany jest w ramach dotacji z programu Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI i trwał będzie do końca 2016 roku. W ramach  projektu  powstanie film edukacyjno-promocyjny oraz zostaną wykonane portki góralskie, cucha i sukmana góralska.

Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna

Informacja/foto:UG Krościenko n/D